Voltaire kimdir

Home » Voltaire kimdir
Voltaire kimdir

Voltaire kimdir

Fransız düşünür ve muharrir Voltaire’nın hayat öyküsüdür.

Gerçek ismi François-Maris Arout olan Voltaire, Paris’te, 1694 yılında doğdu. Tiyatro ve şiir yazımındaki eğilimi genç yaşta beliren Voltaire 1717 yılında, Orléans Dükü II. Philippe’nin yetkisini yeren bir yazı nedeniyle birinci kez tutuklandı ve Bastille’e gönderildi.

Hapishaneden çıktıktan sonra birinci edebi muvaffakiyetini Oedipe isimli tragedyasıyla kazandı. 1726 yılında tekrar tutuklanıp bir mühlet sonra İngiltere’ye sürgün edildi. Fransa’ya döndüğünde Voltaire artık ideolojiyle ilgilenmekteydi.

Felsefe mektupları

Felsefe Mektupları ve Portatif İdeoloji Sözlüğü’yle fanatik dindarlığa sataştı. Ve hiç durmadan yazdı: Altmış tiyatro oyunu, binlerce mısra, ciltler dolusu mektup, tarih ve bilim makaleleri, çeviriler ve kıssalar kaleme aldı.

Avrupa’nın tanınmış aydını

Üstelik tolerans için savaşmaya ve aptallığa karşı çıkmaya da vakit buldu: Azap gören Calas ile Sirven ailelerine yardım etti.

Şövalye La Barre’ı ve Fransa’nın İsviçre hududuna yakın Pays de Gex bölgesinde yaşayan köylüleri savundu. 1778 yılında Paris’te öldüğünde, Voltaire artık Avrupa’nın en tanınmış şahıslarından biri olmuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.