Ahmet Say kimdir

Home » Ahmet Say kimdir
Ahmet Say kimdir

Ahmet Say kimdir

Piyanist Fazıl Say’ın babası bestekar, ve Türkiye’nin kıymetli aydınlarından olan Ahmet Say’ın hayat kıssasıdır.

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden, Fazıl Say’ın babası Ahmet Say, Türkiye’nin yetiştirdiği kıymetli isimlerden biriydi. Hayatı boyunca pek çok yapıta imza atan, romancı, müzisyen, bestekar Ahmet Say’ın yeri doldurulmayacak bir fikir adamıdır.

Bu vesileyle ünlü müellife dair merak edilenler kültür sanat topluluğunun gündemini meşgul etti. Ahmet Say kimdir, nerelidr, çalışmaları neler üzere sorular da cevap aranmaya başlandı.

Bugün son seyahatine uğurlanan, 86 yaşında aramızd ayrılan Ahmet Say’a dair…

Ahmet Say, 1935’te İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Belediye Konservatuvarı 1951’de bitiren müellif Say, 1954’te İstanbul Erkek Lisesini bitirdi.

Mezuniyetin akabinde gittiği Almanya’da, basın yayın yüksek okulundan mezun olan Say, Türkiye’ye döndüğünde, Bingöl ve Erzincan’da öğretmenliğin yanı sıra halk eğitim merkezi müdürlüğü yaptı.

“Müzik ansiklopedisi”

Say, 1964’te arkadaşlarıyla birlikte çıkardığı Türk Solu, 1977’de ise Türkiye Yazıları mecmualarını yönetmeye başladı. Hayatının büyük kısmını Ankara’da geçiren Say’ın hikaye ve yazıları, birçok mecmua ve gazetede yayımlandı.

Öyküleri, hazırladığı dört ciltlik Müzik “Ansiklopedisi” ve bir periyot Cumhuriyet gazetesinde yaptığı müzik tenkitleriyle tanınan Ahmet Say, Komil’in Atı” isimli kıssasıyla TRT 1970 Sanat Mükafatları Yarışında muvaffakiyet mükafatını, bir öbür öyküsüyle 1974 Sabahattin Ali Öykü Yarışında birincilik mükafatı aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.