Behçet Cantürk kimdir

Home » Behçet Cantürk kimdir
Behçet Cantürk kimdir

Behçet Cantürk kimdir

İş insanı olan ve gizemli biçimde öldürülen Behçet Cantürk’ün hayat öyküsüdür…

1990’lı yıllar Türkiye’nin en karanlık ve buhranlı vakitleriydi. Devlet ve mafya bağlarının ayyukaya çıktığı bu periyotta Türkiye, Behçet Cantürk ismini gazetelerde duymaya, okumaya başladı.

Oyuncu Ahu Tuğba ile yaşadığı aşkla gündeme gelen, Doğu ve Güneydoğu’da uyuşturucu faaliyetlerinde bulunan Behçet Cantürk, PKK Terör Örgütü’ne yardım ettiği gerekçesiyle öldürüldü.

Arabasının önünü kesen polis yelekli bireylerce otomobilden indirilen ve sonraki gün Sakarya’nın Sapanca ilçesinde cesedi bulunan Behçet Cantürk’ün hayat hikayesi…

Askerlikten kaçtı

Behçet Cantürk 1950 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. 1975 yılından itibaren birtakım kaçakçılık faaliyetlerinde bulundu.

Aynı sene içerisinde askere gitmemek için rüşvet vererek çürük raporu aldı. 1977 yılında bölgede silah kaçakçılığına başladı. Birebir vakitte 1978 yılında Devrimci Doğu Kültür Derneği’ne üye oldu.

Asala ile iş birliği

1979 yılında Bulgaristan’dan getirdiği kaçak silahları terör örgütü PKK’ya satmaya başladı. 1981 yılında Suriye’ye giderek, burada ASALA ile birlikte uyuşturucu ticareti yaptı. 1981-1983 yılları ortasında Kapalıçarşı’da bulunan kimi kuyumcular ile birlikte altın kaçakçılığına başladı.

Meraklıları için Soner Yalçın’ın yazdığı Behçet Cantürk kitabını okuyabilirler…

Behçet Cantürk öldürüldü

Cantürk, 22 Haziran 1984’te terör örgütü PKK üyesi olduğu gerekçesiyle yakalanarak tutuklandı. Daha sonra 14 Ocak 1994 tarihinde sürücüsüyle birlikte kaçırıldı. Sonraki gün cesetleri Sapanca yakınlarında bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.