Kamil Şerbetçi kimdir?

Home » Kamil Şerbetçi kimdir?
Kamil Şerbetçi kimdir?

Kamil Şerbetçi kimdir?

Gaziantep Sanayi Odası’nın ikinci idare şurası lideri olarak misyon yapmış iş insanı Kamil Şerbetçi, birçok kuruluşun da oluşmasında öncülük etmiştir.

Türkiye’de endüstrinin gelişmesinde kıymetli rol oynayan kuruluşların birinci adımlarının atılmasında öncülük eden ve yöneticilik sorumluluğunu alarak katkı sağlayan isimlerden birisi Kamil Şerbetçi.

Gaziantep’te doğdu

Şerbetçi 10 Haziran 1947 yılında Gaziantep’te doğdu. Birinci ve orta tahsilini Gaziantep’te tamamladı.

Kamil Şerbetçi, 1968 yılında İstanbul Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

Birçok kurumda yöneticilik yaptı

Tekstil sanayi kesiminde imalat ve ticaret işleriyle uğraşan Şerbetçi, kurucularından olduğu Brode Dokumacılık Sanayi, Kemal Şerbetçi Dokumacılık Sanayi, Şerbetçi Nakış ve Konfeksiyon Dokumacılık Sanayi ve Kamil Şerbetçi Dokumacılık Sanayi firmalarında idare konseyi başkanlığı yaptı.

Gaziantep Sanayi Odası’nın kurucu üyesi

Gaziantep Sanayi Odası’nın kurucu üyelerinden olan Şerbetçi, 15 Ağustos 1989 yılında Meclis üyeliğine, 24 Nisan 1990 yılında da Gaziantep Sanayi Odası İdare Konseyi Başkanlığı’na seçildi. 1990-1998 yılları ortasında GSO İdare Şurası Başkanlığı vazifesini sürdürdü.

Aktif bir iş hayatı olan Şerbetçi, TOBB Sanayi Kurulu üyeliği, Daimi Ekonomik İşbirliği Kurulu İdare Heyeti Üyeliği, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı Genel Şura Delegeliği, Türkiye Brode Sanayicileri Birliği Kurucu Başkanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı gözetmenliği ve Gaziantepspor İdare Şurası üyeliği vazifelerinde bulundu.

1998’de vefat etti

Şerbetçi 2 Mayıs 1998 yılında ofisinde çalışırken geçirdiği kalp krizi sonrası yaşama veda etti.

“Ülke endüstrimizin gelişmesine çok büyük katkılarda bulunmuştur”

Şerbetçi’nin vefatının 24. yılında Gaziantep Sanayi Odası (GSO) İdare Konseyi Lideri Adnan Ünverdi, “Merhum Kamil Şerbetçi odamızın ikinci periyot idare konseyi başkanlığını yapmış, öngörüsü ve icraatlarıyla kentimiz ve ülke endüstrimizin gelişmesine çok büyük katkılarda bulunmuştur. Bizler de kendilerinin bizlere bıraktığı pahalar ve gayeler doğrultusunda daha çok çalışacak, günün şartlarına uygun, yenilikçi atılımlarla onlardan devraldığımız bayrağı gelecek kuşaklara devredeceğiz.” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.