Adalet Ağaoğlu kimdir

Home » Adalet Ağaoğlu kimdir
Adalet Ağaoğlu kimdir

Adalet Ağaoğlu kimdir

Türk edebiyatının önde gelen bayan muharrirlerinden olan, birçok yapıtı edebiyatımıza kazandıran, muharrir Adalet Ağaoğlu’nun hayat kıssasıdır.

Modern Türk edebiyatının sevilen isimlerinden olan ve pek çok yapıtı edebiyatımıza kazandıran Adalet Ağaoğlu, yaşadığı mühlet boyunca yazdı, üretti. Yakın devri onun yapıtlarında okuduk. Yılmayan, yorulmayan bir güce sahipti. Yazdığı yapıtlarla ismini unutulmazlar ortasına altın harflerle yazdırdı desek yeridir.

Ünlü muharririn hayatından kimi kesitler…

Ağaoğlu, 13 Ekim 1929’da Ankara’nın Nallıhan ilçesinde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra ortaokula gidebilmesi için aile Ankara’ya göçtü.

Ortaöğrenimini Ankara Kız Lisesi’nde tamamladı. Ankara DTCF’nin Fransız Lisanı ve Edebiyatı kısmını bitirdi. Açılan bir imtihanla Ankara Radyosu’na girdi. Kuruluşundan sonra TRT’de çeşitli vazifelerde bulundu.

Ünlü muharrir TRT Radyo Dairesi Başkanlığından kurumun özerkliğine el konulması sonucu istifa etti. Öğrencilik yıllarında başladığı müellifliği öteki hiçbir işle paylaşmadan sürdürdü. Radyo ve sahne oyunlarını romanları, hikaye, anı ve deneme kitapları izledi.

İlk roman: Ölmeye Yatmak

Bu çalışmalarında toplumumuzdaki değişim ve dönüşümlere hassas yaklaşımlarıyla dikkat çekti. 1973’te yayınlanan birinci romanı Ölmeye Yatmak’tır. Daha sonra edebiyatın başka tiplerinde yazmayı sürdürdü.

Dönemin üç kıymetli roman mükafatına layık görülmüş olan Bir Düğün Gecesi isimli roman için ayrıyeten Aldous Huxley’den aşırma olduğu suçlaması ortaya atıldı ve uzun tartışmalara sebep oldu.  Hikaye kitapları, denemeler, anı-roman tipinde eserler de yayınlayan Ağaoğlu 1991 yılında Çok Uzak Fazla Yakın’la oyun yazarlığına döndü.

“Sen Türkiye’nin en hoş kazasısın”

Adalet Ağaoğlu’ile ilgili yazıları bir ortaya getiren arşiv eşi Halim Ağaoğlu tarafından hazırlanmış ve 2003’te Adalet Ağaoğlu’nun yazarlığının 55. yılı anısına Herkes Kendi Kitabının İçini Tanır ismi ile basıldı.

1996’da önemli bir trafik kazası geçiren ve iki yıl hastande yatan Adalet Ağaoğlu için Can Yücel’in söylediği “Sen Türkiye’nin en hoş kazasısın” kelamı, Feridun Andaç’ın Adalet Ağaoğlu ile yaptığı ırmak söyleşi biçiminde bir kitabın ismi oldu.

Adalet Ağaoğlu öldü

Değişimler konusunda edebiyatın yapısal durumu bakımından da arayışçı davranarak, kendine Mahsus anlatım biçimleri geliştirdi. Adalet Ağaoğlu 2020 yılında hayatını yitirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.