Ömer Lütfi Topal kimdir

Home » Ömer Lütfi Topal kimdir
Ömer Lütfi Topal kimdir

Ömer Lütfi Topal kimdir

Kumarhaneler Hükümdarı olarak bilinen iş insanı Ömer Lütfi Topal’ın hayat öyküsüdür.

Ömer Lütfi Topal, 1942 yılında Malatya Doğanşehir’de doğdu. 1957 yılından 1965 yılına kadar İstanbul Beyazıt’ta bakır işleriyle uğraştı. 1972 yılının sonlarına kadar iplik ticareti yaptı. Tehdit yoluyla bono imzalatma, bıçaklama, yaralama, darp ve adam öldürme hatalarından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde kaydı var.

Ömer Lütfi Topal, 1977 kadar maden işleriyle uğraştı. 1977 yılında Yunanistan’da 5 kilo eroinle yakalandı. 20 Haziran 1978 tarihinde Belçika’nın Anvers kentinde 6 kilo eroinle yakalandı. Belçika üzerinden ABD’ye uyuşturucu göndermekten yargılandı. 1984 yılında hür bırakıldı. 1990 yılında Büyük Kulüp’ün işletme müdürlüğünü üstlendi.

tOPAL, sağ kolu Bülent Fırat hakkındaki cinayet davasında cinayeti azmettirmekten yargılandı. 1996 yılında iş ortağı Hikmet Babataş’ın öldürülmesi üzerine kuşkulu vasfıyla yurt içinde arandı. Yurt içinde 20, yurt dışında KKTC, Polonya, Romanya, Azerbaycan ve Türkmenistan’da kumarhaneleri vardı.

Kumarhaneler Kralı

Kumarhaneler Hükümdarı olarak tanınan Topal’ın Türkiye’de 20, KKTC, Polonya, Romanya, Azerbaycan ve Türkmenistan’da altı kumarhanesi bulunuyordu. 1957’de İstanbul’a gelen Topal, 1965 yılına kadar Beyazıt’ta bakır işiyle uğraştı.

1972 yılına kadar iplikçilik, 1977 yılına kadar da maden personelliği yaptı. 1977’de Yunanistan’da beş kilo eroinle yakalanan Zeki Akbaş ve Cahit Kraltürk’ün ismini vermesi nedeniyle ABD mahkemelerinde 5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

Topal; 1978’de Belçika’da altı kilo eroinle yakalandı. Üç yıl Belçika’da, üç yıl da ABD’de mahpus yattı. 1984 yılında hür kalan Topal, 1990 yılında Caddebostan Büyük Kulüp’ün işletmeciliğini yapmaya başladı.


Öldürüldü

Topal, 28 Temmuz 1996 gecesi Yeniköy’deki meskenine giderken, 34 BTG 96 plakalı arabasında kalaşnikoflarla çapraz ateşe alınarak öldürüldü. Silahların hiçbir parmak izi olmaksızın olay yerinde bırakılması, cinayetin profesyonel bireylerce işlendiği izlenimini verdi.

Saldırganların kullandığı uydurma plakalı araba, kısa mühlet sonra Sarıyer Taşocağı mevkiinde bulundu. İçindeki Uzi marka makinalı tabancaya ilişkin dokuz milimetrelik şarjör, kalaşnikof şarjörü, 52 mermi, havlu, sırt çantası ve ameliyat eldiveni ele geçirilen arabanın, Ankara’dan çalıntı olduğu belirlendi.

Kusursuz cinayet…

Önce cinayetin 90 trilyon liralık kumar bölümünün kendi içindeki hesaplaşma olduğu tezleri ortaya atıldı. Ortaklarıyla ortalarında daima sorun çıktığı vurgulanan Topal’ın, son olarak Bodrum’da Hikmet Babataş’ın vefat buyruğunu verdiği argüman edildi.

Olayda kullanılan silahların İstanbul ve Ankara’daki laboratuvarda yapılan balistik incelemesinde, daha evvel hiçbir aksiyonda kullanılmadıkları ortaya çıktı. Devrin asayişten sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Bilgi Ünal, sonuca daha çabuk ulaşmak için üç grup görevlendirdi.


Derinleşen soruşturma

Soruşturma sırasında, Topal cinayetinde üç polisin yer aldığı yolunda yapılan bir ihbar, evvel Ünal’ın, akabinde İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu’nun soruşturmaya devam edilmesi talimatı üzerine üç polis, 4 Ekim 1996 günü gözaltına alındı.

Polislerin, olay günü arabalarıyla Topal’ın arabasının önünü kestikleri ve çapraz ateşe tuttukları tez edildi. Bu gelişme üzerine bulunduğu Ankara’dan İstanbul’a dönen Yazıcıoğlu başkanlığında yapılan toplantıda, bahis bir sefer daha gözden geçirildi.

Yazıcıoğlu’nun telefonla arayarak bilgi verdiği Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, üç polisin Ankara’ya gönderilmesi talimatını verdiği ileri sürüldü. Polislerin, İstanbul’a gelen Özel Harekat Dairesi Lider Vekili İbrahim Şahin tarafından 6 Ekim’de Ankara’ya götürüldükleri belirtildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.