Mary Shelley kimdir

Home » Mary Shelley kimdir
Mary Shelley kimdir

Mary Shelley kimdir

İngiliz muharrir Mary Shelley’ın hayat kıssasıdır…

Mary Shelley, 1797 yılında Londra’da doğdu. Babası William Godwin, radikal siyasal görüşleriyle tanınan bir muharrir, annesi Mary Wollstonecraft ise periyodun etkili bir bayan hakları savunucusuydu. Annesi doğumu sırasında ölünce, babası tarafından büyütüldü, babası ve arkadaş etrafından epeyce etkilendi.

Kitap kurdu bir çocuk

Bu şartlar altında edebiyat ve ideolojinin en önemli ilgi alanları olması kaçınılmazdı. Çocukluğunun büyük kısmını kitap okuyarak, kıssalar yazarak geçiren Mary 1814’te, periyodun en beğenilen romantik şairlerinden Percy Bysshe Shelley’e âşık oldu. Percy’nin eşinin 1816’da vefatından sonra Londra’ya dönüp evlendiler. Akabinde İtalya’ya yerleştiler.

Ünlü kitabı: Frankenstein

Frankenstein; jenerasyondan jenerasyona bir kaygı klasiği olarak aktarılsa da, öyküde doğrudan dehşete yapılan bir gönderme yoktur aslında. Katil, canavar denilen yaratık ve yaratıcısı Dr. Frankenstein kurbandır. Çağdaş çağa ve rasyonel aklın egemenliğine karşı romantik başkaldırının metaforudur onlar.

Yani toplum dışına itilen, kendi savaşını veren ve bu savaşta yenilen farklı insanların acıklı hikayesidir.

Daha çok Frankenstein ile anılan Mary Shelley ayrıyeten, Lodore, Falkner (1837), Perkin Warbeck ve insanlığın yavaş yavaş yok oluşunu inceleyen ve 1826’da yayımlanan futurist bir roman olan The Last Man’in de müellifidir.

1822 yılında eşini bir tekne kazasında kaybeden Mary, Londra’ya döndü ve 1851 yılında ölünceye kadar profesyonel müelliflik yaptı.

Mary Shelley öldü

Mary Shelley, Londra’da 1 Şubat 1851’de 53 yaşında hayatını kaybetti. 


Leave a Reply

Your email address will not be published.