Dino Buzatti kimdir

Home » Dino Buzatti kimdir
Dino Buzatti kimdir

Dino Buzatti kimdir

İtalyan romancı, ressam Dino Buzatti’nin hayat kıssasıdır…

20. yüzyıl İtalyan edebiyatının kuşkusuz en güçlü kalemlerinden biriydi Dino Buzzati. Devrin birden fazla sanatkarı üzere çok taraflıydı.

Gazeteciliğin yanı sıra edebiyat alanında farklı tiplerde eser vermiş, hikayelerinin yanında roman, oyun, şiir, müzikaller için libretto yazmıştır.

Kendine mahsus mizah anlayışıyla kurguladığı, gerçek ile gerçeküstü ortasında salınan, bazen tekinsiz anlatı evrenleriyle tanırız onu daha çok.

Oysa Buzzati’nin hayal gücü salt yazı düzlemiyle sonlu kalmamıştı. Kendi sürreal imgeler dünyasını tuvale de taşımış, dahası ömrü boyunca kendini bir müelliften fazla bir ressam olarak tanımlamıştır.

Ressam Buzzati’nin sanatsal yaratımını üç evreye ayırmak mümkün. Birinci evre, 1923-1930 ortasında sembolizmin ağır bastığı üretimlere işaret eder. Yaptığı fotoğraflarda figüratif sembolizmin izleri daha barizdir.

Olgunluk periyodu olarak tanımlanabilecek ve en özgün çalışmalarına imza attığı 1964-1972 yılları ortasında ise yapıtlarına İtalyan pop art’ın çizgileri yansır.

16 Ekim 1906’da İtalya’nın Belluno kentinde dünyaya gelen Dino Buzatti, çağdaşı olan pek çok müellifi etkilemeyi başardı. Yaşadığı mühlet boyunca yalnızca yazarlıkla ilgilenmeyen Buzatti, birebir vakitte usta ressamlara taş çıkartacak fotoğraflar de yaptı. O denli ki yaptığı fotoğraflar yazdığı kitapların önüne bile geçti.

Buna nazaran Buzatti, kendini ressam olarak değil müellif olarak hatırlanmasını istese de sanatseverler onu iki tarafıyla de hatırlayacaktır.

Meşhur roman: Tatar Çölü

İtalyan romancı, hikaye muharriri, ressam, şair ve gazeteci Dino Buzatti, hukuk eğitimini tamamlamadan evvel, Corriere della Sera gazetesinde haberci, redaktör ve özel muhabir olarak çalışmaya başladı.

Edebi aktifliğine, Bàrnabo delle Montagne (Dağların Adamı Barnabo) isimli romanını yayınlayarak 1933 yılında adım attı.

İkinci romanı Vilayet Seecreto del Bosco Vecchio (Eski Korunun Gizemi) 1935’te yayınlandı. 1940 Haziran’ında başyapıtı Vilayet deserto dei Tartari (Tatar Çölü) yayınlandı.

Buzatti, üç yıl bir savaş gemisinde vazife yaptı. Savaş sonunda Tatar Çölü büyük ilgi gördü ve Buzzati’yi bir anda İtalya’nın önde gelen müelliflerinden birine dönüştürdü.

Memleketler arası başarısı ise Tatar Çölü’nün Le Desert des Tartares ismiyle 1949 yılında Fransa’da basılmasından sonra gerçekleşti ve eser kısa müddette yirmiden fazla lisana çevrildi.


Buzatti öldü

Buzatti, 1953 yılında en başarılı oyunu kabul edilen Un Caso Clinico (Klinik Bir Vaka) sahneye koyuldu. Bu oyun üç yıl sonra Albert Camus tarafından uyarlanarak Fransa’da sahneye koyuldu ve büyük muvaffakiyet sağladı.

Dino Buzatti, 28 Ocak 1972’de Milano’da hayatını kaybetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.