Şule Yüksel Şenler kimdir

Home » Şule Yüksel Şenler kimdir
Şule Yüksel Şenler kimdir

Şule Yüksel Şenler kimdir

Hayatı dini ve başörtüsüne özgürlük uğraşı ile geçen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan’ın tanışmasına vesile olan Şule Yüksel Şenler’in hayat öyküsüdür.

Huzur Sokağı romanının müellifi Şule Yüksel Şenler, Türkiye’de dini özgürlük bağlamında ikon haline geldi. Pek çok soruşturmaya maruz kalan Şule Yüksel Şenler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan’ın tanışmasına vesile oldu; ikilinin evlenmesine önayak oldu. 28 Ağustos 2019’da hayatını kaybeden Şenler’in hayat öyküsüdür…

Şule Yüksel Şenler; 29 Mayıs 1938’de Kayseri’de doğdu. Babasının memuriyetinden ötürü Anadolu’nun birçok kentinde bulundu. 7 yaşındayken, ailesi İstanbul’a yerleştikten sonra okula başladı.

Gençlik yıllarında çok okuyan, güzel derecede dikiş bilen, fotoğraf ve müzik üzere sanat kollarıyla da ilgilenen Şule Yüksel, asri bir hayat sürüyordu.

KIBRIS MİTİNGLERİ

Annesinin rahatsızlığı ve babasının meşguliyetleri sebebiyle eğitimini yarım bıraktı. Bu ortada öyküler yazıyor, yazıları çeşitli mecmua ve gazetelerde yayınlanıyordu. 1950’li yıllarda Kıbrıs mitinglerine katıldı, kürsülerden şiirler okudu.

Daha sonra Adalet Partisi’nde misyon aldı. Bir yandan da hayattaki pozisyonunu sorgulamaya devam ediyordu. Ağabeyi Özer Şenler’in isteği üzerine katıldığı Risale toplantılarında Şule Yüksel’in dönüşümünün birinci tohumları atılmış oldu.

MEŞHUR ROMAN: HUZUR SOKAĞI

Huzur Sokağı isimli meşhur romanını da bu yıllarda gazetede tefrika halinde yayınlamaya başladı. Kitap olarak basıldığı devirde rekor satışa ulaşan, elden ele dolaşan ve bir fenomen haline gelen roman, 1970 yılında “Birleşen Yollar” ismiyle sinemaya da aktarıldı.

HAPİS HAYATI

Daha sonra “Ağlayın Ey Müslüman Kardeşlerim Ağlayın” başlıklı yazısında periyodun Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’a hakaret ettiği gerekçesiyle 1971 yılında mahpusa girdi.

“Bir doğum müddeti” addettiği 9 ay 10 gün mahpus yattı. Yazılarını bir ortaya getirmek suretiyle bir jenerasyonun dönüşümüne tesir edecek yeni kitaplar hazırladı.

Sayfa: 552

ŞULE YÜKSEL ŞENLER ÖLDÜ

1960’lardan itibaren birçok gazete ve mecmuada kalem oynatan ve birkaç jenerasyonun bayanlarına rol model olan Şule Yüksel Şenler, 28 Ağustos 2019’da hayata veda etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.