Abidin Dino kimdir

Home » Abidin Dino kimdir
Abidin Dino kimdir

Abidin Dino kimdir

Türk sanata tarihinin değerli ismi, muharrir ve ressam Abidin Dino’nun hayat öyküsüdür.

Abidin Dino, ressam ve müellif… O Türk sanat tarihinin usta ressamı. Şair , düşünür, edebiyatçı…

Günlük lisanda sıkça kullandığımız bir cümle var onunla ilgili.

O da şu; “Bana mutluluğun fotoğrafını çizebilir misin Abidin?

Evet , tahminen mutluluğun fotoğrafını çizemedi lakin hepimizin aklına kazınan fotoğraflar, tablolar yaptı. Dünyaca ünlü ressam Salvador Kısmı üzere ressamların yanında bulundu onlardan dersler aldı.

Görüşlerinden ötürü pek çok defa sürgün hayatı yaşadı, ülkesinden uzak biçimde hayatını sürdürdü. Abidin Dino, yalnızca ressam değil; tıpkı vakitte usta bir yazardı. Birçok kitaplar, şiirler kaleme aldı. Dino’nun ismi Türk sanat tarihinde unutulmaz bir yere ilişkin.

İşte Abidin Dina’ya dair birtakım notlar…

1913’te doğan  ressam ve müellif, birinci desen ve yazıları Artist mecmuasında yayınlandı  Klâsik kültürden yararlanan, çevreyi ve halkı husus edinen bir sanat anlayışını savunmak hedefiyle birkaç arkadaşıyla birlikte Liman Kümesi’nin kurucuları ortasında yer aldı.

Siyasi görüşlerinden ötürü sıkıyönetim kararıyla İstanbul’dan uzaklaştırıldı. 1951’den sonra Paris’e yerleşti.

Resimleri, dünyanın dört bir yanında resmi ve özel koleksiyonlarda bulunan sanatçı, ortalarında Pertev Naili Boratav’ın Türk Masalları, Nâzım Hikmet’in Kuvâyi Ulusala ve Yaşar Kemal’in Deniz Küstü üzere yapıtlarının da bulunduğu kitapları resimledi.

Abidin Dino, birinci çizimlerini “Yarın” gazetesinde, birinci yazılarını “Artist” mecmuasında yayınladı. “Halkın Dostu” gazetesinde yayımlanan Atatürk bahisli çizimleri, Mustafa Kemal’in de beğenisini kazanmıştı.

DİNO’YA ATATÜRK YARDIMI

Atatürk’ün önderlik ettiği olayla Abidin Dino sinema eğitimi için1934 yılında Sovyetler Birliği’ne gitti. Daha sonra yurda döndü çeşitli mecmualarda yazdı, fotoğraf ve heykel çalışmaları yaptı. Eşi Güzin hanımla evlendi. Büyük aşk yaşadığı eşi ile birlikte sürgüne gitti.

ABİDİN DİNO ÖLDÜ

Son derece çalkantılı bir ömrü olan Abidin Dino, Picasso üzere dünyaca ünlü sanatkarlarla tanışıp birlikte çalışma fırsatı da buldu. Yurda döndükten sonra ise çalışmalarını sürdürdü.

Dünyaca tanınan bir sanatçı olan Abidin Dino 1990 tarihinde kansere yakalanıp yıllarca bu hastalıkla boğuştuktan sonra 7 Aralık 1993 tarihinde Paris’te vefat etti. Cenazesi İstanbul’a getirilen Abidin Dino Aşiyan’daki aile mezarlığına defnedilmiştir.


KİTAPLARINDAN BAZILARI

Yayınlanmış kitaplarından kimileri: Gören Göz İçin Fikret Muallâ, Acıyı Çizmek, Sinan, Kısa Hayat Hikayem, Nâzım Hikmet, Ne Hoş Çocukluktu

Leave a Reply

Your email address will not be published.