Cemal Gürsel kimdir

Home » Cemal Gürsel kimdir
Cemal Gürsel kimdir

Cemal Gürsel kimdir

Türkiye Cumhuriyeti dördüncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in hayat öyküsüdür.

Türkiye’nin dördüncü Cumhurbaşkanı olan Cemal Gürsel, Türk siyasi hayatında değerli bir yere sahip. Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakınlarından biri olan Cemal Gürsel, çok kritik bir devirde vazife yaptı. Bilhassa Türkiye’nin yaşadığı toplumsal sıkıntılar devranında vazifede bulundu.

İşte Cemal Gürsel’e dair kimi bilgiler…

Cemal Gürsel 1895 yılında Erzurum’da doğdu. İlköğrenimini Ordu vilayetinde yaptı. Daha sonra Erzincan ve İstanbul’da askerî öğrenci olarak eğitim hayatını sürdürdü.

1915–1917 yıllarında Topçu Subayı olarak Çanakkale Savaşları’na katılan Cemal Beyefendi, Filistin ve Suriye cephesinde vazife aldı. Kurtuluş Savaşı’nın Batı cephesindeki bütün savaşlarına katıldı.

1929 yılında Harp Akademisi’ni bitiren Gürsel, 1958 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. 3 Mayıs 1960’ta bir mektupla silahlı kuvvetlere veda ederek İzmir’e gitti.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÜRECİ

27 Mayıs 1960 günü gerçekleştirilen askerî müdahaleden çabucak sonra MBK’nın başına getirildi. 28 Mayıs’ta devlet ve hükümet başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri Başkomutanlığı ve Ulusal Savunma Bakanlığı yetkilerini üstlenerek yeni hükümeti kurdu. Devrik Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanının idam edilmesinden sonra tekrar demokratik sisteme dönülmesi ve 1961 Anayasası’nın hazırlanmasında kıymetli rol oynadı.

Halkoyuna sunulan ve kabul edilen bu Anayasa yeterince 10 Ekim 1961’de yapılan seçimlerden sonra oluşturulan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin dördüncü cumhurbaşkanı seçildi.

CEMAL GÜRSEL ÖLDÜ

1966 yılında başlayan rahatsızlığının vazifesini yapmasına mani olacak duruma gelmesi üzerine,TBMM kararıyla cumhurbaşkanlığı vazifesine son verildi.

1927 yılında Melahat Hanım’la evlenen ve bir çocuğu olan Cemal Gürsel, 14 Eylül 1966’da vefat etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.