Edgar Allan Poe kimdir

Home » Edgar Allan Poe kimdir
Edgar Allan Poe kimdir

Edgar Allan Poe kimdir

Amerikalı kaygı ve polisiye kitaplarının sevilen ismi Edgar Allan Poe’nın hayat kıssasıdır.

Edgar Allan Poe , Amerikalı muharrir ve şair…

Amerikan ve dünya edebiyatının en öenmli kalemleri başında geliyor. Yazdığı yapıtlarla pek çok kısmın büyük beğensini kazandı. Bilhassa endişe ve cinayet içerikli romanalarıyla dını ölümsüzler ortasına yazdırdı.

Ünlü muharrire dair birtakım bilgiler…

Edgar Allan Poe, 1809’da Boston’da doğdu.Henüz bebekken yetim kaldığından onu yanlarına alan John ve Frances Allan çifti tarafından yetiştirildi.

JohnAllan’la para konusunda daima uyuşmazlıklar yaşayan Poe, 1827’de orduya yazıldı.Aynı yıl birinci kitabı Tamerlane and Other Poems (Tamerlane ve Öteki Şiirler) isimsiz olarak yayınlandı.

1831’de ordudan atıldı. Bunu izleyen yıllarda düzyazıya ağırlaştı ve ömrünü sadece yazarak kazanmaya çalıştı.

Southern Literary Messenger, Burton’s Gentleman’s Magazine, Graham’s Magazine üzere mecmualarda yardımcı editör olarak çalıştı,Broadway Journal’ın evvel editörü,daha sonra sahibi oldu.

“KUZGUN”

Arthur Gordon Pym’in Hikayesi 1838’de ve Tales of the Grotesque and Arabesque (Grotesk ve Arabesk Öyküler) isimli iki ciltlik derleme ise sonraki yıl yayımlandı. Ama Poe’nun isminin duyulmasını sağlayan, 1845’te yayımlanan “Kuzgun” şiiri oldu.

POE ÖLDÜ

1835’te, o sırada on üç yaşında olan kuzeniVirginia Clemm’le gizlice evlendi. Virginia’nın 1847’de veremden ölmesinin ar­dın­dan Poe kendini daha da fazla içkiye verdi. 1849’da, bilinmeyen bir sebepten öldü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.