Namık Gedik kimdir

Home » Namık Gedik kimdir
Namık Gedik kimdir

Namık Gedik kimdir

27 Mayıs Darbesi gerçekleştiğinde İç İşleri Bakanı olan, intihar süsü verilerek camdan atladı denilerek ölen Namık Gedik’in hayat öyküsüdür.

27 Mayıs Darbesi Türk siyasi tarihinde onarılmaz yaralar açtı. “Yeter kelam milletin” şiiariyla iktidara gelen Demokrat Parti (DP) ülkeyi 10 sene yönetti. Demokrasiden hazedemeyen çevreler tarafından yavaş yavaş darbe senaryoları hazırlanmaya başlandı.

Bir gece yarısı gerçekleştirilen darbeyle Başkaban Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dış İşleri Bakanı Fatin Rüştü Şiddetli idam edildi. Göz altında tutulan İç İşleri Bakanı Namık Gedik ise , camdan atladı dilerek belgesi kapatıldı.

İşte bu yazı Namık Gedik’in hayat kıssasıdır…

Başlayalım…

1911’de İstanbul Üsküdar’da hayata merhaba diyen Namık Gedik,Kabataş Erkek Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Türk siyasi tarihine kara leke olarak geçen 6-7 Eylül Olayları’nda İç İşleri Bakanı’ydı. Yterince tedbir almadığı gerekçesiyle eleştirilen odağında oldu.

TOZLU RAFLARA MAHKUM OLAN DOSYA

27 Mayıs 1960 Darbesi olduğu gün tutuklu bulunduğu Harp Okulu’nun penceresinden atlayarak intihar ettiği öne sürüldü. Belgesi vakit aşımında düşen Gedik’in mevti bir sır perdesi olarak tozlu raflara mahkum oldu.

Adnan Menderesi’in yanında (sağda)

“DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOL”

Namık Gedik gözaltındayken eşine ve ailesine mektup muharrir. Mektupta dönüşü olmayan bir yola giridiğini söyleyen Bakan Gedik, intihar ettiğini ve vefatından kimsenin sorumlu olmadığını da ayrıyeten belirtmiştir. Bu beyan daha sonra ailesi tarafından da kabul gördü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.