Adnan Kahveci kimdir

Home » Adnan Kahveci kimdir
Adnan Kahveci kimdir

Adnan Kahveci kimdir

Türk siyasetinde derin izler bırakan, gizemli bir kaza sonucu hayatını kaybeden Adnan Kahveci’nin hayat kıssasıdır..

20 Şubat 1949’da Trabzon’da  dünyaya gelen Adnan Kahveci, 5 Şubat 1993’te Bolu Gerede’de gizemli biçimde ve hala aydınlanmayan bir kaza sonucu hayatını kaybetti.

1983’te Anavatan Partisi kurucuları ortasında yer alan Kahveci, Turgut Özal’ın en yakın isimlerden biriydi. Kahveci, kendi kullandığı aracıyla kızı ve eşiyle birlikte vefat etti.

Adnan Kahveci, 1949 yılında Trabzon’un Köprübaşı ilçesine bağlı Yılmazlar köyünde doğdu. Efsane vali lakabıyla bilinen Recep Yazıcıoğlu ile çocukluk ve ilkokul arkadaşıydı.

İlkokula doğduğu köyde başlamasına karşın babasının misyonu nedeniyle birinci ve orta tahsilini Samsun’da tamamladıktan sonra eğitimine İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesinde devam etti. 1966’da periyot birincisi olarak mezun oldu.

Üniversite imtihanında İstanbul Üniversitesine birincilikle girmeye hak kazandı. Devlet bursuyla üniversite eğitimine ABD’de Indiana eyaletinde Purdue Üniversitesinde devam etti ve buradan elektrik mühendisi olarak mezun oldu.

Missouri Üniversitesinde mühendislik alanında tabip oldu. Bu üniversitede bir müddet akademik çalışmalarına devam ettikten sonra Türkiye’ye dönerek Boğaziçi Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı.

SİYASİ HAYATI

Akademik hayatının akabinde, İçişleri Bakanlığı bünyesinde çalışan ve Turgut Özal’ın yıldız danışmanlarından biri olan Kahveci, Özal’ın liderlik ettiği ANAP’ın kurucularından biriydi.

1987 genel seçimlerinde İstanbul’dan milletvekili seçilen Kahveci, 18’inci ve 19’uncu yasama devrinde milletvekilliği yaptı.

Bu süreçte, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve hazineden sorumlu devlet bakanı misyonuna getirilen Adnan Kahveci, Özal’ın akabinde başbakanlık vazifesine getirilen Yıldırım Akbulut tarafından 1990’da maliye bakanı olarak atandı.

“HARİKA ÇOCUK”

Dürüstlüğü, çalışkanlığı, ürettiği yeni fikirler ve Türkiye’nin meselelerine sunduğu tahlillerle dikkatleri üzerine çeken Kahveci, Özal’ın çok sevdiği ve güvendiği isimler ortasında yer aldı.

“Harika çocuk” olarak da isimlendirilen Kahveci, teknoloji ve bilime merakı, devrinin çok ilerisinde hazırladığı projeleriyle isminden kelam ettirdi.

SEVİLEN SİYASETÇİ

Kahveci, sanayi ve istihdam başta olmak üzere pek çok alanda yaptığı çalışmalar ve yolsuzlukların üzerine kararlı formda gitmesiyle sevilen siyasi şahıslardan biri oldu.

Dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal’a Kürt probleminin tahliline yönelik bir rapor hazırlayan Kahveci’nin buradaki demokratikleşme vurgusu dikkati çekti.

ÖLÜMÜ…

Ailesiyle İstanbul’a gitmek üzere 5 Şubat 1993’te arabasıyla yola çıkan Adnan Kahveci, İstanbul-Ankara otobanında Bolu-Gerede yakınlarında Gerede-Çaydurt temasına geldiğinde İstanbul gidişinin bariyerlerle kapatılması ve yol işaret tabelalarının değiştirilmiş olması nedeniyle aykırı yola girdi.

Yoğun sisin de tesirli olduğu yolda Kahveci’nin kullandığı araba, karşı taraftan gelen diğer bir araçla çarpıştı. Kazada, Adnan Kahveci ve eşi Füsun Kahveci olay yerinde, ağır yaralanan 17 yaşındaki kızları Aslıhan Kahveci ise kaldırıldığı hastanede öldü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.