Mehmet Ali Birand kimdir

Home » Mehmet Ali Birand kimdir
Mehmet Ali Birand kimdir

Mehmet Ali Birand kimdir

Türk basın tarihinin değerli isimlerinden olan gazeteci Mehmet Ali Birand’ın hayat kıssasıdır.

Hepimiz onu haber sunarken her gün taktığı farklı farklı ve renkli saatleriyle biliriz. Haber sunarken lisanının daima sürçmesi, ve bunun kendisinin de güzeline gitmesi hepimizin hafızlarında.

Mehmet Ali Birand, Türk basın tarihinin değerli kilometre taşlarından biridir. Gazetecilik ve habercilik onun en büyük sevdasıydı, aşkıydı. Tabiri caizse haberle kalkıyor, haberle yatıyordu.

Hepimizin meslek büyüğüydü. Onun elinden birçok gazeteci ve haberci yetişti. Adeta bir okuldu Mehmet Ali Birand. 32. Gün programıyla Türkiye’nin nabzını tuttu. Bu program onun ismiyle özdeşleşti resmen.

2013’te hayatını kaybeden büyük gazeteci Birand’ın hayat kıssası…

İstanbul’da başlayan bir yaşam

Mehmet Ali Birand, 941’de İstanbul’da doğdu. 1962’de Galatasaray Lisesi’ nden mezun olduktan sonra; İstanbul Üniversitesi Fransız Lisanı ve Edebiyatı Bölümü’ne girdi lakin ekonomik nedenlerden ötürü devam edemedi. Gazeteciliğe 1964’te Milliyet’in dış haberler servisinde başladı.

Kariyeri…

1985’te TRT 1’de 32. Gün programını hazırladı ve sundu; bu program daha sonra Show TV ve CNN Türk televizyonlarında yayınlandı.

1989’da Kıbrıs, akabinde 27 Mayıs Darbesi’ni anlatan Demirkırat, 12 Mart, 12 Eylül, Özallı Yıllar ve Son Darbe 28 Şubat belgesellerini yaptı. Sabah ve Posta gazetelerinde köşe müellifliği yaptı. CNN Türk’te Manşet isimli bir talk show programı yaptı.

Yılın muharriri ödülü

2005’te Kanal D ana haber bülteninin genel yayın direktörü oldu. 2009’da ise hem CNN Türk’ün hem de Kanal D’nin genel yayın direktörlüğünü yaparak ortak bir haber merkezi oluşturdu.

1976’da TÜYAP Kitap Fuarı’nın Yılın Müellifi Ödülü’nü, 1984’te Sedat Simavi Vakfı Kitle Haberleşme Ödülü’nü, 1987 yılında Avrupa Konseyi’nin Yılın Gazetecisi Ödülü’nü; ayrıyeten 1993’te Lion Kulüpleri Melvin Jones Fellow Ödülü’nü ve Fransız Şövalye Nişanı’nı kazandı.


Kitapları…

Mehmet Ali Birand meslek hayatı boyunca pek çok kitap da yazdı. işte onlardan kimileri; 30 Sıcak Gün ,Bir Pazar Kıssası,, Diyet, 12 Eylül Saat, Türkiye’nin Ortak Pazar Macerası, Emret Kumandanım, Demirkırat, Bülent Çaplı ve Can Dündar’la birlikte),Türkiye’nin Gümrük Birliği Macerası Apo ve PKK, 12 Mart İhtilalin Pençesinde Demokrasi Bülent Çaplı ve Can Dündar’la birlikte), 12 Eylül: Türkiye’nin Miladı (1999, Hikmet Bila ve Rıdvan Akar’la birlikte), Türkiye’nin Avrupa Macerası The Özal: Bir Davanın Hikayesi (Soner Yalçın’la birlikte), 20 Yılın Perde Gerisi: 32. Gün Son Darbe – 28 Şubat …

Leave a Reply

Your email address will not be published.