Kemal Karpat kimdir

Home » Kemal Karpat kimdir
Kemal Karpat kimdir

Kemal Karpat kimdir

Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz ünlü tarihçi Kemal Karpat’ın hayat kıssasıdır.

Türkiye’nin yakın tarihine ayna tutan kitaplarıyla bildiğimiz Kemal Karpat, tarih ve tarihçilik denilince akla gelen birinci isimlerdendir.

Karpat, Türkiye’nin kültür ve sanat hayatına eşsiz katkılar sundu. Kitaplar yazdı, seminerler, konferasnlar verdi. Yazdıkları ilgiyle okunan Kemal Karpat’a dair birtakım bilgiler…

Kemal Karpat, Dobruca’nın Babadağ kasabasında doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra akademik çalışmalarına New York ve Washington üniversitelerinde siyasal ve toplumsal bilimler üzerine devam etti.

Birleşmiş Milletler Toplumsal Araştırmalar Bölümü’ndeki vazifesinin akabinde sırasıyla Montana Devlet Üniversitesi, New York Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Robert Kolej, Bilkent Üniversitesi, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi, Harvard Üniversitesi, Johns Hopkins Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales üzere eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik faaliyetlerinde bulundu. Türk Araştırmaları Derneği ile Türk Araştırmaları Kurumu’nun başkanlıklarını yaptı.

Ödüllü tarihçi

Orta Asya Çalışmaları Derneği’nin kurucu başkanlığından sonra Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı’nın kısım başkanlığı misyonunda bulundu.

International Journal of Turkish Studies, Central Asian Survey ve Journal of Muslim Minority Affairs mecmualarının yayın konseylerinde yer aldı.

Karpat, bilimsel çalışmaları nedeniyle, Romanya Bağımsızlık Madalyası ve Bükreş Üniversitesi Dimitri Cantemir Madalyası’yla ödüllendirildi.

Pek çok kitaba imza attı

Kendisine Romanya Ovidius Üniversitesi ve Rusya Çuvaş Ulusal Üniversitesi tarafından onur doktoraları verildi.

Rusya Kazan Bilimler Akademisi Onursal Üyeliği, Wisconsin Üniversitesi Hilldale Mükafatı ve Türk Bilimler Akademisi Ödülü’ne sahip olan Karpat 20 ülkede yayımlanmış 100’ü aşkın makaleye ve çok sayıda kitaba imza attı.

Kemal Karpat öldü

Uzun mühlet Wisconsin Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyeliği misyonu yapan ve TBMM Onur Mükafatı sahibi olan Karpat 20 Şubat 2019 tarihinde vefat etti. Kabri Fatih Camii Haziresi’ndedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.