Aliye Rona kimdir

Home » Aliye Rona kimdir
Aliye Rona kimdir

Aliye Rona kimdir

Yeşilçam’ın “Kötü kalpli” oyuncusu Aliye Rona’nın hayat kıssasıdır.

Türk Sineması’nın en bilinen simalarından biridir Aliye Rona… Her sinemasında “kötü kadını” oynayan Aliye Rona’yı aslında hepimiz sevdik. Sevdik zira, onun o kadar berbat olmadığını aslında hepimiz biliyorduk.

Belki de ona en uygun giden rol oydu; berbat bayanı oynamak ona bahşedilmişti güya. Bazen varlıklı bir sosyetik bayanı bazen de köyde yaşayan, gelinini ezen bir kaynana…

O Aliye Ronay’dı…

Onun da ömrü pek çok Yeşilçam oyunucusu üzere zorluklarla geçti. Fakir kaldı, kimsesiz öldü. Öteki oyuncular üzere pek kazanamadı ve vefasızlık gördü. Aslında bir nevi yazgıydı onların yaşadıkları.

Sahip çıkamadık, koruyamadık…

Aliye Rona’nın hayat öyküsü…

Aliye Rona,Trabzon eşrafından, demiryolcu Ramiz beyefendi ve Servinaz hanım’ın kızı olarak 1921 yılında şimdilerde Suriye sonları içinde kalan O vakitler Osmanlı Devleti’nin toprakları olan Dera vilayetinde doğdu.

Sanatçı birebir vakitte usta tiyatrocu Avni Dilligil’in kızkardeşidir. Babasının vazifesi nedeniyle çocukluğu Hayfa’dan Batum’a , Edirne’den Samsun’a bir çok yerde geçti.

İlk sahne

Beyoğlu Akşam Kız Sanat Okulu’nda okudu. 1930’ların sonlarında Kadıköy Halkevi’nde amatör olarak tiyatro oyunculuğuna başladı. Ulvi Uraz, Avni Dilligil ve Arena tiyatrolarında sahneye çıktı.


İlk sinema: Kerim’in Çilesi

1947 yılında Kerim’in Zahmeti sinemasıyla sinemaya başlayan Aliye Rona, uzun yılar karakter rollerinin aranan oyuncusu oldu ve 204 sinemada oynadı. İzmir Kent Tiyatrosu’nda birlikte çalıştığı Zihni Rona ile evlendi. Aliye Rona, 27 Ağustos 1996 tarihinde ömrünün son günlerinde Pendik’te kaldığı huzur konutunda vefat etti.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.