Cem Ersever kimdir

Home » Cem Ersever kimdir
Cem Ersever kimdir

Cem Ersever kimdir

Jandarma İstihbarat ve Terörle Gayret Teşkilatı’nın (JİTEM) değerli isimlerinden olan, derin devlet casusu Ahmet Cem Ersever’in hayat öyküsüdür.

6 Haziran 1950’de Erzurum’da dünyaya gelen Ahmet Cem Ersever, “derin devlet” olarak isimlendirilen derin bir yapının değerli isimlerinden biriydi.

Yıllarca Doğu’da ve Güneydoğu’da PKK’ya karşı çaba eden Ersever, gizemli biçimde öldürüldüğünde tarihler 4 Kasım 1993’ü gösteriyordu.

Pek çok operasyona önderlik eden Cem Ersever neden öldürüldü?

Bu soru günümüzde bile izaha muhtaç. Lakin derin yapılar içinde yaşanan çıkar, ya da diğer seberplerden ötürü bu çeşit cinayetler işeniyordu.

Nitekim 1990’lı yıllar Türkiy’nin en karanlık ve kaos yıllarıydı. Bilhassa faili meçhul cinayetlerin işkendiği ve kimin ne için öldürüldüğü bilinmeyen yıllardı 90’lar…

Cem Ersever’in belgesi da öteki cinayetler üzere tozlu raflara mahkum edildi. JİTEM’in önde gelen ismi Ahmet Cem Ersever’in hayat kıssası…

Emekli Jandarma Binbaşı Cem Ersever,  Ankara’da Basın Yayın Yüksek Okulunda bir yıl okuduktan sonra 1969 yılında girdiği Harb Okulu’ndan 1972 yılında mezun oldu.

11 Aralık 1979’da Jandarma Genel Komuranlığı tarafından İçel, Hatay, Gaziantep, Mardin, Urfa, Edirne, Kırklareli ve İzmir vilayetlerinde kaçakçılık olaylarını soruşturmakla görevlendirildi .

JİTEM yılları

20 Şubat 1980’de Trabzon’daki kaçakçılık olaylarının takibi ile görevlendirildi. Şimdi Yüzbaşı rütbesindeydi. 12 Eylül sonrasında Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarına karşı gayret etmek hedefi ile istihbarat toplamak ve toplanan istihbarat ile operasyonlar düzenlemek gayesiyle Jandarma İstihbarat ve Terörle Uğraş Teşkilatı (JİTEM) ismi aldında faaliyet gösteren merkezi bir örgütlenmenin fikir babalığını yaptı ve direkt Jandarma Genel Kumandanına bağlı olarak çalışacak olan JİTEM’in başına geçti.

Görevinden istifa etti

Ersever, bir müddet sonra Aydınlık gazetesinden Soner Yalçın’a yaptığı açıklamalar ile Yeşil kod ismiyle tanınan Mahmut Yıldırım ve kimi faili meçhuller ile ilgili bilgiler verdi.

Jandarma Genel Kumandanı Orgeneral Eşref Bitlis’in kuşkulu bir uçak kazasında vefatının üzerinden bir ay kadar sonra 17 Mart 1993’de 30 arkadaşı ile birlikte misyonundan istifa etti.

Geçim sıkıntısı

İstifa mektubunda “Güneydoğu’da yetkili organlar içerisinde oluşturulan bir çete, cereyan eden hadiselerin gerçek boyutlarının Türk Milleti tarafından görülmesini engellemektedir.” diyor ve yaşanan gerçekleri ve PKK ile çabanın eksikliklerini kamuoyuna duyurmaya çalışacağını açıklıyordu.

Bu ortada PKK ile ruhsal uğraş usulü olarak Ahmet Aydın takma ismiyle, Üçgendeki Tezgah ve APO-PKK-Kürtler isimli kitapları yazmış, lakin geçim kahrı içine düşmüştü.

Haber alınamadı

İşadamı Alparslan Ertuğ ile münasebet içindeydi ve şayet kendisine birşey olursa Güneydoğu’dan tanıdığı Hanefi Avcı’ya haber vermesini istemişti. Ersever Aydınlık gazetesine anlattıkları ile ilgili olarak mahkemeye tabir vermek için 24 Ekim 1993’de Ankara’ya gitti ve bir daha kendisinden haber alınamadı.

Öldürüldü

1 Kasım’da Ankara, Çamlıdere’de sevgilisi Neval Boz’un, 2 Kasım’da Ankara, Polatlı’da itirafçı Murat Demir’in ve 4 Kasım 1993’de Ankara, Elmadağ’da Ahmet Cem Ersever’in cesetleri jandarma tarafından bulundu. Kimliği bilinmeyen bireyler tarafından öldürüldü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.