Samuel Beckett kimdir

Home » Samuel Beckett kimdir
Samuel Beckett kimdir

Samuel Beckett kimdir

İrlandalı romancı, oyun ve senaryo müellifi, öykücü, şair, denemeci ve mütercim Samuel Beckett’ın hayat öyküsüdür.

Samuel Beckett, protestan kökenli bir ailenin ikinci oğlu olarak 1906 yılında Dublin’in bir banliyösünde doğdu.

1927’de Dublin’deki Trinity College’ın Roman Lisanları Bölümü’nden mezun olduktan sonra gittiği Paris’te École Olağana Supérieure’de İngilizce okutmanı olarak çalışmaya başladı.

Burada, ortalarında 20. Yüzyıl edebiyatına damga vuracak çok sayıda edebiyatçının da bulunduğu sanat etraflarıyla alaka içindeydi.

James Joyce’la da tanışan Beckett, muharririn ileride Finnegan’s Wake ismiyle yayımlanacak romanının bir kısmının Fransızca’ya çevrilmesine yardım etti. 1930’da Whoroscope isimli uzun şiirini yayınladı.

Beckett, 1932-1937 ortasındaki yıllarını Londra’da geçirdi. Bu periyotta yazdığı hikayelerden oluşan ve Joyce’un tesirini yansıtan More Pricks Than Kicks 1934’te; akıl hastanesinde bakıcı olmasını mevzu alan Murphy 1938’de Londra’da yayımlandı. 1937’de Paris’e yerleşti. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Fransız Direniş’ine katıldı.

1942’de Gestapo’dan kurtulmak için Fransa’nın güneyine, Vaucluse’e geçti. Burada kaldığı iki yıl içinde gündüzleri tarım personelliği yaparken, geceleri Watt’ı kaleme aldı.

Savaşın sona ermesinin akabinde tekrar Paris’e döndü. Beckett bu tarihten sonra, kendini daha yalın söz edebildiğini düşündüğü Fransızca’yla yazmaya başladı.


Fiziksel çöküş…

Beckett’in en kıymetli yapıtları olarak görülen her üç roman da tek bir kişinin çeşitlemeleri denebilecek bir dizi karakter tarafından anlatılır. Anlatıcılar süratli bir fizikî çöküş içindedir ve var olduklarının tek ispatı zihinleridir.

Adlandırılamayan’da bu çöküş, anlatıcının bir ağız ve zihne indirgenmesiyle doruğa ulaşır.

Beckett’in pek çok yapıtında olduğu üzere burada da anlatıcı sessizliğe ve hiçliğe tahammül edebilmek için kıssalar uydurur ve uzun, karmaşık monologlara girer.


“Godot’u Belerken”

Godot’yu Beklerken Ocak 1953’te, Paris’te, Théàtre Babylone’daki birinci temsiliyle büyük muvaffakiyet kazanınca Beckett dünya çapında üne kavuştu. 1966’dan başlayarak oyunlarından birçoğunu dünyanın çeşitli ülkelerinde kendisi sahneledi.

Her türlü radyo ve televizyon programından, gazetecilerden, fotoğrafçılardan itinayla kaçınmasıyla bilinen Beckett 1969’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı.


20. Yüzyılın değerli yazarı

Samuel Beckett, 20. yüzyılın en büyük müellifleri ortasında, edebiyata yaklaşımındaki uzlaşmaz arılıkla öne çıkmıştır. Beckett’in ağır bir kara mizahla beslenmiş olan yapıtları, insan tecrübesinin ve insan şuurunun işleyişinin değer biçilmez dokümanlarıdır.

Ürettiği büyük edebi hacim birçok lisana aktarılan Beckett, yapıtları üzerine en çok yorum getirilen müellifler ortasında ön sıralarda yer alır.

Samuel Beckett Öldü

Hayatını, 1938’de tanışıp daha sonra evlendiği Suzanne Dumesnil’le birlikte, ölene kadar Paris’te geçirdi. Suzanne’ın 17 Temmuz 1989’da vefatından beş ay sonra yaşama veda eden Samuel Beckett Montparnasse Mezarlığı’na defnedildi.


Leave a Reply

Your email address will not be published.