Mark Twain kimdir

Home » Mark Twain kimdir
Mark Twain kimdir

Mark Twain kimdir

Amerikalı büyük müellif Mark Twain’in hayat öyküsüdür.

Mark Twain, 1835’te ABD’nin Florida eyaletinde dünyaya geldi. Asıl ismi Samuel Langhorne Clemens’tir. Babasını çok küçük yaşta kaybeden muharrir, okulunu yarıda bırakarak bir basımevinde çalışmak zorunda kaldı.

On sekiz yaşına geldiğinde dünyayı keşfetme dileğinde bir genç olarak ABD’nin değişik eyaletlerini gezmeye başladı, bu ortada çeşitli matbaalarda çalıştı.

Yirmi dört yaşında kaptanlık ehliyetini aldı ve Amerikan İçsavaşı çıkana kadar ırmak seyahatleri düzenleyen gemilerdekaptanlık yaptı. Birtakım seyahat yazıları ve makaleler yazarak çeşitli eyaletleri dolaştı.

Kült kitap: Tom Sawyer’in Maceraları

1867’de birinci kitabı The Celebrated Jumping Frog of Calaveras County’i (Calaveras İlçesinin Ünlü Sıçrayan Kurbağası) yayınladı.

Öksüz ve yaramaz bir çocuğun Mississippi’de geçen maceralarını anlattığı 1875’te yayınlanan Tom Sawyer’ın Maceraları isimli kitabı çok sevildi.

Mark Twain öldü

1885’te yayımlanan Huckleberry Finn’in Maceraları kitabı da bazılarınca Amerikan edebiyatının birinci büyük edebi yapıtı olarak değerlendirilmiştir.

Kariyerinin doruğunda devrinin en değerli Amerikan ünlüsü olduğu düşünülür. 21 Nisan 1910’da Connecticut’ta hayatını kaybetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.