Hiram Abas kimdir

Home » Hiram Abas kimdir
Hiram Abas kimdir

Hiram Abas kimdir

Eski Ulusal İstihbarat Teşkilatı mensubu olan, gizemli biçimde öldürülen Hiram Abas’ın hayat öyküsüdür.

Tarih 26 Eylül 1990…

Günlerde çarşamba, eylül ayının son günleri… İstanbul’da sonbaharın esintileri. 27 Eylül Perşembe günü, gazetelerin kendisinden bahsedeceğini elbette bilmiyordu Hiram Abas…

Bütün gazeteler haberi manşetten vermişlerdi.

Hiram Abas öldürüldü…

Hiram Abas sabah kalktı elini yüzünü yıkadı, hafif bir kahvaltı yaptıktan sonra silahını beline koydu, oturduğu meskenin merdivenlerini bir bir inmeye başladı.

Arabasına binmeden evvel etrafına bakındı, kolaçan etti. Harika bir durumun olmadığını görünce sürücü koltuğuna oturdu, kontağı çevirdi. Otomobil hafifi salllandı, evvel motor ısınsın diye bekledi. Vitesi 1’e aldı yavaşça hareket etti. Her sabah olduğu üzere o gün de işe gidiyordu Hiram Abas…

Araba belirli bir süratte gidiyordu, camlarını kapatmıştı, kapıları kilitlemişti. Kırmızı ışık yandı her şoför üzere bekledi. Yeşilin yanmasını beklerken tekrar etrafına baktı. Bir şey yoktu. O esnada yolları temizleyen belediye personellerini gördü. Bir emekçi otomobiline hakikat geliyordu, şüphelenmedi; gözü ışıklardaydı.

Fırsat bulamadı lakin belediye emekçisi üzere giyinen şahsın kurşunları ortasında buldu kendini. Kendisi de süratli silah çekmesiyle meşhurdu lakin geç kalmıştı. Çapraz ateşe tutulan Hiram Abas, olay yerinde hayatını kaybetti.

Hayatını kaybetti lakin mevti üzerindeki sır perdesi bir türlü aydınlatılamadı. Daima farklı senaryolar üretildi, yazıldı. Evrakı daha sonra tozlu raflara mahkum oldu. Cinayeti her ne kadar “DEV SOL” üstlense de bir argüman olarak kaldı.

Oysa Hiram Abas, Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın değerli isimlerindendi. Doğu’da ve Güneydoğu’da altından kalkmadığı vazife yoktu. Ne oldu da Hiram Abas öldürüldü?

Bu soru Hiram Abas’ın öldürüldüğü günden bugüne karşılığını arıyor. Eski Mit mensubu Hiram Abas’ın hayat öyküsü…

İSTANBUL’DA BAŞLAYAN BİR HAYAT

1932’de İstanbul’da dünyaya gelen Hiram Abas, gençlik devirlerinde boksla ilgilendi. Hatta bu sporda şampiyonlukları da var. Abas, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu.

Mezun olduktan sonra farklı devlet kademelerinde vazife aldı, müfettişlik yaptı. Müfettiş olduktan sonra yedek subaylık yapmaya başlayan Hiram Abas, bu devirde MİT ile ilişki kurdu ve teşkilatta çalışmaya başladı.

12 Mart Muhtırası olduğunda MİT’ten tasfiye edildi, bir müddet ortalıklarda görünmedi. 1983’te Turgut Özal’ın Başbakan olmasında sonra Özal’ın isteğiyle tekrar MİT’e döndü; kaldığı yerden devam etti.

1988’de yayınlanan MİT raporu olayında sorumlu görülerek, raporu kaleme alan Mehmet Eymür’le pasif vazifeye alınmak istenince ikinci kere teşkilattan kendi isteğiyle ayrıldı.

Korkut Eken ile abi kardeş, eski MİT müsteşarı ve korgeneral Mehmet Fuat Doğu ile baba-oğul bağlantısı içinde olduğu bilinen bir gerçek.

ÖLÜMÜ HAKKINDA İDDİALAR

Ergenekon Davası iddianamelerinde ve daha sonra gazetelere verilen röportajlarda Hiram Abas’ı öldüren kişinin, 3 Mart 1995’te Sedat Bucak buyruğundaki Abdullah Çatlı ve takımı tarafından infaz edilip, betona gömüldüğü tez edilen Tarık Ümit olduğu öne sürülmektedir.

BAY PİPO…

Hiram Abas’ı daha yakından tanımak isteyenler için gazeteci Soner Yalçın’ın yayınlandığında adeta ekmek peynir üzere satan “Bay Pipo” kitabını okumanızı öneriyoruz. Bu kitapla 1990’lı yıllarda neler olup bititğini daha net biçimde göreceksiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.