Gaffar Okan kimdir

Home » Gaffar Okan kimdir
Gaffar Okan kimdir

Gaffar Okan kimdir

Efsanevi Diyarbakır Emniyet Müdürü, haince şehit edilen Gaffar Okan’ın hayat kıssasıdır.

Pek çok beşere nail olan bir sevgi gösterildi ona… Gittiği, misyon yaptığı her yerde adeta halkın baş tacı oldu. Dürüstlüğüyle, vazifesine ve vatanına olan aşkıyla gönüllerde taht kuran Gaffar Okan’a dair…

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 1952’de dünyaya gelen, 30 Eylül 1970’te Polis Kolejinden, 29 Eylül 1973’te Polis Akademisi’nden mezun olup, İzmir Emniyet Müdürlüğüne komiser yardımcısı olarak atanan Ali Gaffar Okkan, çeşitli ünitelerde misyon yaptıktan sonra 1983 yılında Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünde vazifeye başladı, 1985’te ise şube müdürlüğüne terfi etti.

MESLEK KARİYERİ

1986 yılında Eskişehir Emniyet Müdürlüğü takımında vazife alan Okkan, bu vilayette 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu.

6 Aralık 1993’te 1’inci Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi edip, Kars Emniyet Müdürü olarak ataması yapılan Ali Gaffar Okkan, 18 Kasım 1997’de ise Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü misyonuna başladı.

Bu ortada Okkan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmından de mezun oldu.


YARDIMSEVER BİR POLİS

Görev yaptığı müddet boyunca birlik ve beraberliği pekiştiren, kentteki huzuru en üst düzeye çıkaran Okkan, meslektaşları ve hayırseverlerden topladığı yardımlarla gereksinim sahibi ailelerin ve öğrencilerin yüzünü güldürdü.

Okkan, yediden yetmişe her yaştan şahısla kurduğu yeterli ilgilerle Diyarbakırlıların gönlünde taht kurdu.

HERKESİN GÖNLÜNDE TAHT KURDU

Geceleri tebdili kıyafetle sık sık esnafı ziyaret eden, sokakta karşılaştığı vatandaşlara cep telefonu numarasını veren şehit Okkan, vakit zaman makam aracıyla yolda gördüğü yaşlıları da konutlarına bıraktı.

Bu sayede talep ve düşüncelerini iletme fırsatı bulan Diyarbakırlılar, sık sık emniyet müdürünü makamında ziyaret etti.

Kadın polisler, Diyarbakır’da birinci defa onun buyruğuyla trafiği yönetti. İki küçük araba alan Ali Gaffar Okkan, mavi beyaz renklere boyattığı arabalarda 2’şer bayan polis görevlendirdi.

Bir araba kayıp çocukları toplayıp ailelerine teslim etti, başkası ise yürümekte zorlanan yaşlıları gidecekleri yerlere ulaştırdı.

ÇOCUKLARA ÖZEL İLGİ GÖSTERDİ

Sokakta çalıştırılan çocukların problemleriyle da yakından ilgilenen Okkan, ailelerine dayanak vererek onların eğitimlerini sürdürmesini sağladı.

Gençleri terör örgütlerinden ve uyuşturucu şebekelerinden uzak tutmak için spora yönlendiren Okkan, amatör spor kulüplerine de gereç yardımı yaptı.

“ONURSAL BAŞKAN”

Diyarbakırspor’un 1. Lig’e (Süper Lig) yükselmesi için uğraş veren Okkan, ağır mesaisine karşın adeta bir kulüp yöneticisi üzere gayret gösterdi.

Diyarbakırspor taraftarlarının, tribünlerden maç öncesinde büyük sevgi gösterisinde bulunduğu Okkan, Diyarbakır’a ve Diyarbakırspor’a karşı beslediği sevgiyi her platformda lisana getirdi.

Okkan, Diyarbakırspor’a katkılarından ötürü devrin idaresi tarafından kulübün “onursal başkanı” ilan edildi.

142 ÇOCUK İSMİNİ TAŞIYOR

Ali Gaffar ismi Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki polis meslek yüksekokulu, sokak, cadde ve salonlarda yaşatılırken Diyarbakırlılar da gönüllerinde iz bırakan, sevgiyle yad ettikleri şehidine duyduğu sevgi ile çocuklarına onun ismi verdi.

Kentte “Ali Gaffar” ismini taşıyan 142 çocuktan birtakımı, Okkan’ı her yıl mevt yıl dönümünde Sakarya’daki mezarı başında yad ediyor.


GAFFAR OKAN ŞEHİT OLDU

24 Ocak 2001 günü saat 17.40 sularında valilik binasına yanlışsız seyir halindeyken Şehitlik semti Sezai Karakoç Bulvarı’nda kurulan pusuda şehit olan Okkan, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Okkan ile polisler Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Atilla Durmuş ve Selahattin Baysoy da hain taarruzda şehit düştü.

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.