Hakan Fidan kimdir

Home » Hakan Fidan kimdir
Hakan Fidan kimdir

Hakan Fidan kimdir

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri, Hakan Fidan’ın hayat öyküsüdür.

Hakan Fidan, Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın kara kutusu, Lideri. Fidan’nın sesini nasıl olduğuna dair bile bir fikrimiz yok. Onun periyodunda istihbaret değerli ivmeler kazandı.

Hakan Fidan’ın MİT Lideri olmasından sonra bilhassa İsrail çok rahatsız oldu. Orta Doğu’da istikrarları değiştirmesiyle bilinen Hakan Fidan, kimi devletler için dehşetli düş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisi için yıllar evvel şunu söylemişti.

“Hakan Fidan, benim sır küpümdür.”

ANNESİNE DÜŞLÜNLÜĞÜYLE BİLİNİR

Hem yurt dışında hem de yurt içinde değerli operasyonlara imza attı. Hakan Fidan annesine olan düşkünlüğü ile biliniyor. Hakan Fidan, 17 Nisan 2009 tarihinde (MİT) Ulusal İstihbarat Teşkilatı Müsteşar Yardımcılığı’na atandı.

15 Haziran 2005 tarihinden bu yana, MİT Müsteşarlığı vazifesinde olan Emre Taner’in yerine 25 Mayıs 2010 tarihinde Hakan Fidan MİT Müsteşarı olarak atandı. Emre Taner yaş haddinden emekli olurken, Hakan Fidan 42 yaşında en genç yaşta müsteşar olan isim oldu.

TEŞKİLATIN DIŞINDAN ATANDI

MİT Müsteşarlığı’na kuruluşundan 1992 yılına kadar korgeneral rütbeli subaylar getiriliyordu. MİT Müsteşarlığı’na getirilen Sönmez Köksal’dan sonra dışarıdan teşkilatın başına gelen ikinci isim Hakan Fidan oldu.


MİLLETVEKİLİ OLMAK İSTEDİ

Hakan Fidan 2015 Genel Seçimleri’nde misyonundan istifa ederek Ak Parti Ankara Milletvekili Adayı oldu. Münasebeti ise, çok yorulduğunu ve misyonu bırakmak istediğini açıkladı. Bunun üzerine istifası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmeyerek MİT Başkanlığına tekrar döndü.

HAKAN FİDAN’A DAİR…

Hakan Fidan, 1968 yılında Ankara’da doğdu. 1986 yılında astsubay olarak mezun olup 2001 yılına kadar 15 yıl Türk Silahlı Kuvvetleri’nde muhabere istihbarat astsubayı olarak misyon yaptı.

Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu’nun akabinde Lisan Okulu’ndan da mezun oldu. Bir devir Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Almanya’daki Nato Hızlı Tepki Kolordusu Karargâhı’nda üç yıllığına görevlendirildi.

Bu vazifesi sırasında Almanya’daki ABD Kökenli Maryland Üniversitesi’ni bitirdi. University of Maryland University College’den İdare ve Siyaset Bilimi alanından lisans dereceleri aldı.


Leave a Reply

Your email address will not be published.