Bülent Ulusu kimdir

Home » Bülent Ulusu kimdir
Bülent Ulusu kimdir

Bülent Ulusu kimdir

12 Eylül Darbesi’nden sonra Başbakan olan Bülent Ulusu’nun hayat kıssasıdır.

Türk demokrasi tarihine ağır bir darbe olan 12 Eylül Darbesi’nin derin yaraları günümüzde bile kapanmış değil. Genelkurmay Lideri Kenan Cihan, ve kuvvet kumandanların himayesinde başlayan darbe sonucunda 51 kişi idam edildi. 652 kişi fişlendi ve birden fazla şahıstan de haber alınamadı; faili meşhul biçimde ortadan kayboldular.

12 Eylül Darbesi’nden sonra ülke idaresini ele alan askerler, ülkeyi 1983’e kadar yönetti. Daha sonra seçimleri kazanan Turgut Özal’ın Anavatan Partisi ülke idaresini devraldı.

Böyle bir girizgah yapmamızın sebebi ise, darbe hakkında kısa bir bilgi vermektir. Darbeden sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin 7’inci Cumhurbaşkanı olan Kenan Cihan, Başbakanlığı Bülent Ulusu’yu getirdi.

Peki kimdir Bülent Ulsu?

İşte Ulusu’nun hayatına dair notlar..

Oramiral Bülent Ulusu 1923 yılında İstanbul’da doğdu. 1 Mayıs 1940 tarihinde girdiği Deniz Harp Okulundan 15 Ekim 1941 tarihinde Asteğmen rütbesi ile mezun oldu. Mezuniyeti müteakip muhriplerde branş subaylığı, kısım amirliği ve çeşitli karargah vazifelerinde bulunan Ulusu; 1955 yılında Deniz Harp Akademisi’nden mezun oldu.

Daha sonra sırasıyla TCG Gaziantep Komutanlığı, çeşitli karargah vazifeleri ve II. Muhrip Filotilla Komodorluğu misyonunu müteakip 1964 yılında Tuğamiralliğe terfi etti.

KARİYER BASAMAKLARINI BİR BİR ÇIKTI

Bülent Ulusu, bu rütbede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Daire Başkanlığı, Mayın Filosu Kumandan Vekilliği vazifelerinde bulunmuş ve 1967 yılında Tümamiralliğe yükseldi.

Tümamiral olarak Harp Filosu Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı misyonlarında bulundu.

1970 yılında Koramiralliğe geçen Ulusu, Koramiral olarak Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve Donanma Komutanlığı misyonlarını deruhte etmiş ve müteakiben 1974 yılında Oramirallik vazifesine getirildi.

BÜLENT ULUSU ÖLDÜ

Ulusu, Oramiral olarak Yüksek Askeri Şura Üyeliği, Ulusal Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı misyonlarında bulundu.1977-1980 yılları ortasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı misyonunu yürüten Ulusu, 22 Aralık 2015 tarihinde hayatını kaybetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.