Dardanel’in sahibi Niyazi Önen kimdir? Niyazi Önen nereli, kaç yaşında?

Home » Dardanel’in sahibi Niyazi Önen kimdir? Niyazi Önen nereli, kaç yaşında?
Dardanel’in sahibi Niyazi Önen kimdir? Niyazi Önen nereli, kaç yaşında?

Dardanel’in sahibi Niyazi Önen kimdir? Niyazi Önen nereli, kaç yaşında?

Dardanel’in sahibi Niyazi Önen merak edilen isimler ortasına girdi. Niyazi Önen kimdir, nereli?

Dardanel’in sahibi Niyazi Önen gündemin merak edilen isimleri ortasında yer alıyor.

Hayatına ve mesleğine dair bilgilerin araştırıldığı Niyazi Önen kimdir, nereli ve kaç yaşında? İşte Niyazi Önen’in hayatı ve biyografisi..

DARDANEL’İN SAHİBİ NİYAZİ ÖNEN KİMDİR?

1950 yılı Çanakkale’de dünyaya gelen Niyazi Önen, evli ve iki çocuk babasıdır. Dardanel isimli ton balığı firmasını kuran Niyazi Önen her vakit değişik ömür kıssası ile dikkatleri üzerine çekmiş biridir.

1960’lı yıllarda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okurken bol olaylı günler geçirmiş; propagandalar, çatışmalar ve boykotların yapıldığı yıllarda okula devam etmiştir.

İktisat Fakültesi’nin toplumsal demokrasi derneğinin başkanlığını yapmış ve o devirlerde üniversitede asistan olarak kalmayı düşünmüştür. Siyaset ile iş adamlığı ortasında tercih yapan ve işi seçen Önen, babasının yanında her işi öğrenmiştir.

SU ESERLERİ İŞİNE GİRDİ

Üniversite hayatı sonunda Turgut Özal iktidarı periyodunda ekonomik sistemin tesiriyle su eserleri pazarı işine girmiştir.

1984 yılında Ziraat Bankası’ndan ziraî sanayi kredisi almış ve Çanakkale’de birinci fabrikasını açmaya karar veren Önen şirketin ismini Çanakkale’nin mitolojik ögelerinden olan Dardanel’den almış ve Dardanel Besin ile yurtdışına meyve ihraç etmiştir.

Şirket dondurulmuş hamsi ve sardalya ile başlayıp orkinos ve balık konservesi işi ile büyümüştür. Hala konserve ve dondurulmuş balık işinde sayılı firmaların başında gelmektedir.

Ticarette ve yöneticilikteki  bir çok ödül almıştır. Bunlardan; Cumhurbaşkanlığınca verilen Devlet Üstün Hizmet Madalyası, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in verdiği Şükran Plaketi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nin verdiği Fahri Doktora Payesi başlıcalarıdır.

DARDANEL TON FABRİKASI NEREDE?

Dardanel Önentaş Besin San. A.Ş., Türkiye merkezli bir besin şirketidir. Şirket, 1984 yılında Niyazi Önen tarafından kurulmuş olup Türkiye’nin birinci konserve ton balığı üreticisidir. Şirketin merkezi ve fabrikası Çanakkale’de yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.