AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe kimdir

Home » AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe kimdir
AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe kimdir

AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe kimdir

Ak Parti İstanbul Vilayet Başkanlığına tek aday olarak gösterilen Osman Nuri Kabaktepe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tensipleriyle vazifeye getirildi. Pekala Osman Nuri Kabaktepe kimdir?

Osman Nuri Kabaktepe 1 Aralık 1970 yılında, Ordunun Fatsa ilçesinde Osman Nuri ve Huriye Kabaktepe’nin son çocuğu olarak dünyaya geldi.

Doğumundan 15 gün evvel babasını kaybeden Kabaktepe, annesinin isteği üzerine babasının ismi “Osman”ı taşıdı.

Çocukluğu 70’lı yılların çalkantılı devrine denk gelen Osman Nuri Kabaktepe, Fatsa İmam Hatip Okulu’da eğitim hayatına başladı.

Liseden mezun olunca imamlık imtihanlarına girip Samsun’ da misyon almaya hak kazanmak Kabaktepe için büyük kıymet arz etmekteydi. Zira üniversitede okuyabilmek için gerekli çıkarı sağlayacağı üzere on sekiz yaşında memuriyete başlamış olacaktı.

Ancak son anda bir karar değiştirerek Samsun yerine Bursa yazdı..

Anılarında ise geriye dönüp baktığında o ana vesile olan kalem ve silgiye şükrettiğini sıklıkla lisana getirmektedir.

MİLLİ GENÇLİK VAKFI İÇİN İSTİFA ETTİ

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazanarak yoluna devam eden Kabaktepe, eğitime orta vermeden İslam İdeolojisi alanında yüksek lisans yaptı.

1995 yılında Balıkesir’e öğretmen olarak atanmasının akabinde ayağının tozuyla Ulusal Gençlik Vakfı’nda görev almak gayesiyle istifa ederek İstanbul’a geldi.

AİLE KURMA SAADETİ

Aynı yıl dünya meskenine adım atan Osman Nuri Kabaktepe, 1996 yılında kızı ve 2000 yılında askerlik misyonunu yerine getirdiği sırada oğlu dünyaya geldi.

SİYASİ SERÜVENİ

Siyasi ve sivil toplum kuruluşlarındaki faaliyetlerinde ön saflarda uzunluk gösteren Kabaktepe, Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nde çeşitli kademelerde vazifeler üstlendi.

Necmettin Erbakan tarafından 1975 yılında kurulan Ulusal Gençlik Vakfı çatısı altında ulusal görüş ve inanç hareketini Vilayet Lideri sıfatıyla savundu.

2001 yılında kuruluşunda yer aldığı Saadet Partisi İstanbul Vilayet İdaresi’nin yanı sıra Genel Yönetim Konseyi üyeliğini de sürdürdü.

Kabaktepe, 2004 Mahalli Yönetimler Seçimlerinde Saadet Partisi Fatsa Belediyesi lider adayı olarak yarıştı lakin kazanamadı.

GENÇLİK KOLLARI BAŞKANLIĞI YOLUNDA

Kabaktepe, Ulusal Gençlik Vakfı’ndan Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanlığı’na giden süreci ise şu sözlerle anlatı:

“Devam eden 25 yılımda bir ayağım İstanbul’da sabit noktamdayken, öbür ayağımla dört yıl Ankara’da Merhum Erbakan hocamızın buyruğu üzere SP kurucu gençlik kolları lideri olarak  (insan teziyle imtihan olurmuş hakikatini bir kere daha yaşadım.) 1994 yılında merhum Şevket Kazan beyin başkanlığında Ankara’da bir toplantıya davet edildim -o sırada Bursa MGV vilayet lider yardımcısıydım- Ankara, İstanbul MGV’den de katılan arkadaşlarımız vardı. Toplantının konusu Refah Partisinin gençlik kolları kurup kurmaması konusuydu. Malumunuz 12 Eylül’ün getirildiği yasaklardan birisi de partilerin gençlik kolları kurma yasağıydı. Toplantıya katılanların  benimde dahil olduğum kahir ekseriyeti  RP’nin bu çalışmayı yapmasına gerek olmadığını savundu. Ne gariptir ki bu özleri sarf eden olarak çok geçmeden iki yıl sonra RP İstanbul idaresinde vazife alıp gençlik komitesi lideri olarak görevlendirildim. Tezimden niyetimden 15 yıl sonrada SP  genel merkez gençlik kolları lideri olarak vazifelendirildim. Ankara dönüşü 1996 yılında kent esnafı olarak başladığım iş hayatımı tekrar tertibe sokmak için İstanbul’da çalışmaya başladım, geçim gailesiyle yaklaşık iki yıl Suudi Arabistan’da dolaşıp pergelimin açık olanını kapattım.”


SİVİL TOPLUMA ADANMIŞ BİR HAYAT

Çocukluk yıllarından beri çeşitli sivil toplum faaliyetleri yürüten Osman Nuri Kabaktepe, İYC, İHH, IYFO,  Toplumsal Doku, Cansuyu, UMAD, Yedi Hilal, TMV üzere dernek ve vakıflarda da farklı kademelerde seminerler ve çalışmalar gerçekleştirdi.

İlim Yayma Cemiyeti’nde kontrol heyeti üyeliği ve Türkiye Gençlik Vakfı’nda (TÜGVA) Yüksek İstişare Heyeti üyeliği yapan Kabaktepe, bir periyot Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Platformu Derneği Genel Lider Yardımcılığı vazifesini yürüttü.

Kabaktepe, 2016 yılından bu yana, yurt dışında okul öncesinden üniversiteye kadar örgün ve yaygın eğitim hizmeti vermek gayesiyle kurulan ve kısa müddette global bir eğitim markası haline gelen Maarif Vakfı’nın idare heyeti üyeliğini sürdürmektedir.

SOSYAL MECBURİLİK ANLAYIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’u emanet etme kararı aldığı Osman Nuri Kabaktepe, toplumsal sorumluluk çalışmalarını mecburilik olarak benimsediğini ve  “adaleti arayacak, tesis edecek, zulme karşı çıkacak, yararlıyı yapıp ziyanlı olandan kaçındıracak, düzgün olanı seçip yeşermesini sağlarken makus olana dur deyip kurumasını için çalışacak işler” olarak gördüğünü söz ediyor.

AN’A DÜŞEN NOTLAR

Siyasi kimliğinin yanı sıra sözlere, manalara ve yazmaya değer veren bir muharrir olan Osman Nuri Kabaktepe, An’a Düşen Notlar isimli yapıtında kâinattan yaptığı okumaları zevkli ve akıcı bir üslupla okuyucuya aktarıyor.

Sözün ve okumanın kıymetini her yazısında vurgulayan Kabaktepe, haftalık yazı ve denemelerini internet sitesinden okurlarının beğenisine sunmaya devam ediyor.

MİLLİ GÖRÜŞ ÇİZGİSİNİ BOZMADI

Kimlik ve kişiliğinin temellendiği en kıymetli yılların orta okul ve lise vakitleri olduğunun altını çizen Kabaktepe, Yavuz Selim Vakfında yaptığı çalışmalardan, Refah Partisine etkin olarak katıldığı süreçlerden ve okulda Abbas Kaya ve Necip Aydın başta olmak üzere hocalarından etkilendiğini lisana getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabaktepe’nin, ”Milli Görüş partilerinde çalıştığını”, ”MGV kökenli” olduğunu ve çizgisini bu güne kadar koruduğunu belirtti.

Erdoğan “Kabaktepe’nin gençlik çalışmalarındaki başarısı, gençlik yapılarıyla süren yakından alakası ve kullandığı lisanın gençlere yakın olması da yeniden bir müddettir devam eden AK Parti’nin gençlerle ilgili siyasetlerini gözden geçirmesi davetlerine da karşılık geliyor” diyerek, “Bir vilayet liderinin partisinin siyasetlerindeki tesiri hudutlu olmakla birlikte İstanbul teşkilatları her vakit farklı olmuştur, tesiri yüksek olmuştur. Bu açıdan Osman Nuri Kabaktepe’nin vilayet başkanlığını değerli bir görevlendirme olarak görüyorum” diye konuştu.

AK PARTİ İSTANBUL, OSMAN NURİ KABAKTEPE’YE EMANET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul teşkilatında yenilenme sürecini başlattı.

Maarif Vakfı İdare Konseyi üyeliğine 2016’da seçilen ve hala Vakıf’ta Başkanvekili olarak misyonunu sürdüren Kabaktepe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile AK Parti İstanbul Vilayet Başkanlığı’na seçildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.