Uzman İz kimdir

Home » Uzman İz kimdir
Uzman İz kimdir

Uzman İz kimdir

Ömrünü kitaba ve eğitime adayan mütefekkir, şair ve müellif Uzman İz’in hayat kıssasıdır.

Ömrünü edebiyata, kitaba ve bilime veren Becerikli İz, yaşadığı mühlet boyunca pek çok öğrendi yetiştirdi, öğrencilerine rehberlik etti. 60 yıl üzere uzun bir mühlet hocalık yapan Yetenekli İz’in hayatına dair kimi notlar…

Mahitr İz, Medine-i Münevvere, Midilli, Balıkesir ve Ankara’da kadılıkları yapan Külahizade es-Seyyid İsmail Abdulhalim Efendi ile Şerife Raife Hanımın oğlu olarak 28 Ocak 1895’te İstanbul’da dünyaya geldi.

Tam ismi Abdullah Yetenekli İz olan muharrir, birinci ve orta okulu babasının misyonu nedeniyle Midilli, Balıkesir ve Isparta’da tamamladı. İstanbul Vefa Lisesi’nde başladığı lise eğitimini 1916’da Ankara Sultanisinin edebiyat kısmında bitiren İz, birebir okulda Türkçe öğretmenliğine başladı.

Edebiyat tarihçisi Fahir İz’in ağabeyi olan usta kalem, ailesi tarafından itinalı bir eğitime tabi tutularak, resmi eğitimin yanında, pek çok değerli isimden de özel ders aldı.

Mahir İz, TBMM’de zabit katipliği yaptı, Ulusal Çaba yıllarında Ankara’da Mehmet Akif Ersoy ile Fars ve Fransız edebiyatı üzerine çalıştı.

İstiklal Marşı’nı bir eğitim aracı olarak görüp her fırsatta okuyan İz, gençliğinde kaleme aldığı şiirleri Maksud Kamuran ismiyle Ankara’da çıkan “Say” mecmuasında okuyucuyla buluşturdu. Eğitim tutkusuyla fiyatsız dersler veren İz, o vakitler için, “Ben sözlerini kullanmıştı.

Kimya ve hukuk eğitimi de aldı

Yazar İz, 1924’te tayin olduğu İstanbul İmam Hatip Okulu’nda öğretmenlik yaptığı sırada İstanbul Üniversitesi Kimya Kısmı ile Hukuk Fakültesi’ne devam etti.

İstanbul İmam Hatip Okulu’nda bir sene müdürlük yaparak emekliye ayrılan İz, birebir yıl Taksim’de Yeni Kolej’in müdürü olarak yine eğitimciliğe döndü ve altı ay sonra yeni açılan İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde edebiyat, tasavvuf tarihi, hitabet ve irşat dersleri vermeye başladı.

Mahir İz, İslam bilimi ve tasavvuf alanında araştırmalar yapıp dersler verirken, bu yeni eğitimcilik devrinden 10 yıl sonra ikinci kere emekli oldu.

60 yıl hocalık yaptı

Öğretmenlik yaptığı yıllarda talebelerine nasihatlerde bulunan İz, “Dünyaya tekrar gelme imkanım olsaydı, tekrar muallim olmak isterdim.” sözünü sık sık tekrarlayarak pek çok kıymetli olaya şahitlik etti ve yaklaşık 60 yıl süren hocalık hayatında, dönemin ileri gelen din, siyaset ve edebiyat insanlarıyla yakın bağlantıda bulundu.

Siyasi, ilmi, fikri ve toplumsal istikametten çok önemli değişikliklerin olduğu bir devirde yaşayan İz, tasavvuf, edebiyat ve ideoloji alanında uzmanlaştı ve bu alanlarda eserler verdi.

Mahir İz öldü

Mahit İz, tedavi gördüğü Paşabahçe Devlet Hastanesi’nde 9 Temmuz 1974’te hayatını kaybetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.