Abdullah Çatlı kimdir

Home » Abdullah Çatlı kimdir
Abdullah Çatlı kimdir

Abdullah Çatlı kimdir

Derin devlet casusu olan, ismi unutulmazlar ortasına giren Abdullah Çatlı’nın hayat kıssasıdır.

Türkiye Abdullah Çatlı’yı 3 Kasım 1996’da tarihe Susurluk Kazası olarak geçen gizemli olayda teşhistir. Bir kamyonun Mercedes marka arabaya çarpmasıyla ortaya dökülen münasebetler, Türkiye siyasetini uzun mühlet meşgul etti. Bu kazada ölen ve diğer kimlikle doşalan bir başka isim ise derin devlet casusu olan Abdullah Çatlı idi.

Abdullah Çatlı, bilhassa 1970’li yıllarda Avrupa’da ASALA Terör Örgütü’ne karşı gerçekleştirdiği aksiyonlarla anılıyor. Çatlı’nın ölmesiyle kazanın üzerindeki sis perdesi ise şimdi aydınlatılmış değil. Ülkücü kimliğiyle bilinen ismi pek çok olaya karışan Abdullah Çatlı kimdir?

Abdullah Çatlı, 1 Haziran 1956 tarihinde Nevşehir’de dünyaya gözlerini açtı.  1974 yılında Meral Aydoğan ile evlendi. Bu evlilikten Gökçen ve Selcen isminde iki kız çocuğu oldu. 1977 yılında Ankara Vilayet Lideri oldu. Abdullah Çatlı 1978’de Ülkücü Gençlik Derneği Genel Lider Yardımcısı oldu.

İlk kabahat…

1978 yılında Hacettepe Üniversitesi profesörlerinden Doç. Dr. Bedrettin Cömerti öldürmek hatasından hakkında yakalama kararı çıkartıldı ve 23 Ağustos 1978 tarihinde Sakarya’da tutuklandı.

Fakat hatasız bulunarak hür bırakıldı. 12 Eylül Askeri Darbesi sırasında yurt dışına kaçan Abdullah Çatlı, Bulgaristan, Avusturya, İsviçre ve Fransa üzere birçok Avrupa ülkesinde yaşadı.

Çocuk Abdullah Çatlı

MİT ile münasebet kurdu

22 Ekim 1983 tarihinde Paris’te Ulusal İstihbarat Teşkilatı’yla görüşmeleri yıllar sonra MİT belgelerinde ortaya çıkmıştır. Abdullah Çatlı 22 Ekim 1984 yılında Fransada yakalanarak 7 sene mahpus cezasına çarptırıldı.

21 Mart 1990’da İsviçre’de bulunan Bostadel Cezaevi’nden kaçarak kayıplara karıştı. 1993 yılında Türkiye’de üstünde geçersiz bir pasaportla yine ortaya çıktı. Lakin kısa bir mühlet sonra özgür bırakıldı.

Abdullah Çatlı Fransa’da…

Esrarengiz kaza: Susurluk

3 Kasım 1996 tarihinde Balıkesir’in Susurluk ilçesinde meydana gelen trafik kazasında ömrünü yitirdi. Ölümü hakkında suikast kuşkusu olduğu düşünülmektedir.

Abdullah Çatlı öldü

Olayda kullanılan aracın fren sisteminin bozuk olması, Abdullah Çatlı’nın kazadan sonra boynunun kırık halde bulunması bu savları güçlendirmiştir. Cenazesi Nejdet Ersan mezarlığına defnedildi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.