Suna Pekuysal kimdir

Home » Suna Pekuysal kimdir
Suna Pekuysal kimdir

Suna Pekuysal kimdir

Türk sinemacısının sevilen yüzlerinden olan Suna Pekuysal’ın hayat kıssasıdır.

Asıl ismi Suna Belener olan Suna Pekuysal, 24 Ekim 1933 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan ve Bale Kısmı’nda tahsil görürken 1949 yılında İstanbul Kent Tiyatrosu’nun çocuk kısmında Kadri Ögelman’ın “Artist Aranıyor” isimli oyunuyla birinci kere sahneye çıktı. 1952 de İstanbul Kent Tiyatrosu dram kısmı takımına geçti.

1964 yılında gazeteci Ergun Köknar ile evlendi. 1973 yılında oğulları Sait Ali Köknar dünyaya geldi. Suna Pekuysal, İstanbul Kent Tiyatroları’nda 1984 yılında sahnelenen, Ekrem Reşit Rey’in 1933 yılında kaleme aldığı, Cemal Reşit Rey’in bestelerini yaptığı ve Haldun Dormen’in sahneye koyduğu Lüküs Hayat isimli müzikalde Zihni Göktay ile 14 yıl aralıksız olarak oynadı.

Emekliye ayrıldı

Lüküs Hayat operetindeki Zeynep rolüyle gönüllerdeki tahtını pekiştirdi. Birçok televizyon reklam ve dizilerinde, müzikallerde sanatçılık muvaffakiyetini gösteren Suna Pekuysal, 54 yıl Kent Tiyatroları’nda misyon yaptıktan sonra, 24 Ekim 1998 yılında Kent Tiyatroları’ndan emekli oldu.

Yarım asırlık sanat yaşamı

Yarım asırdan fazla müddettir devam eden sanat hayatı boyunca 250’den fazla oyunda, 100’e yakın da sinema sinemasında rol aldı. Son yıllarındaki en ses getiren rolü ATV’de Özkan Uğur ile başrolü paylaştığı “Yeter Anne” isimli güldürü dizisi oldu.

Efsane dizi: Annem Annem

1979’da TV’de Tatlı Çarşamba isimli güldürüdeki oyunuyla muvaffakiyet kazandı. Birçok TV reklamında gözüktü, müzikallerde yer aldı. Kartal Tibet’in TV için çektiği “Annem Annem” dizisinde oynadı.

Suna Pekuysal, dizi sinemalarda de rol aldı, Bunların ortasında Genç Indiana Jones dizisinin bir sineması de vardı ve konusu Türkiye’de geçen İstanbul: Eylül 1918 isimli bu sinemada bir falcıyı canlandırdı.


Suna Pekuysal öldü

Pekuysal, 17 Temmuz 2008 günü meskeninde düşerek kalça kemiğini kırdı. İstanbul Tıp Fakültesi’nde tedavi altına alınarak, ameliyat edildi, akabinde ağır bakıma alındı. Burada teneffüs aygıtına bağlanan Pekuysal, 22 Temmuz 2008 günü hayata gözlerini kapadı

Leave a Reply

Your email address will not be published.