Süleyman Soylu kimdir

Home » Süleyman Soylu kimdir
Süleyman Soylu kimdir

Süleyman Soylu kimdir

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hayat kıssasıdır.

Uzun yıllar Demokrat Parti’nin Genel Başkanlığı’nı yapan Süleyman Soylu, aslen Trabzonludur fakat doğum yeri ise İstanbuldur. O devir Başbakan olan daha sonra Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’nın davetiyle Ak Parti’ye grubuyla birlikte katılarak, Ak Parti’de siyaset yapmaya başladı.

Ak Parti’de farklı vazifelerde bulunan Soylu’nun birinci bakanlık deneyimi ise Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı oldu. Burada başarılı bir grafik çizen Süleyman Soylu, daha sonra eski İç İşleri Bakanı Efgan Ala’nın yerine getirildi.

Süleyman Soylu’nun misyona gelmesiyle bilhassa PKK terör örgütü ağır darbeler aldı ve neredeyse yok olma noktasına geldi.

Süleyman Soylu, yalnızca PKK’ya yönelik operasyonlarıyla değil, öbür bütün terör örgütlerinin endişeli düşü oldu. Sık sık askerleri ziyaret ederek onlara moral vermesi ve dayanakta bulunması halkın nezinde büyük taktir topladı.

Şuanda da misyonun başında olan Süleymen Soylu, 2020’de istifa etti lakin istifası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmedi.

Süleymen Soylu’ya dair…

Soylu; 1 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da doğdu. Plevne Lisesi’nin akabinde İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. 1987 yılında siyasete atıldığı Gençlik Kolları’nda İlçe Lideri ve Vilayet Lider yardımcılığı misyonunda bulundu.

1995-1999 yılları ortasında Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı, 1999-2002 ortasında ise İstanbul Vilayet Başkanlığı vazifelerinde bulundu. 6 Ocak 2008 ve 16 Mayıs 2009 tarihleri ortasında Demokrat Parti Genel Başkanlığı yaptı.

DEMOKRAT BULUŞMALARI

Bir mühlet siyasete orta verdikten sonra 12 Eylül 2010 referandumunda evet tercihini anlatmak üzere Türkiye’yi dolaşarak Demokrasi Buluşmaları ismini verdiği bir dizi seminer düzenledi.

2012 Yılında AK Parti’ye katılan Süleyman Soylu 4. Olağan Genel Kurulu’nda MKYK üyeliğine, akabinde AR-GE’den sorumlu Genel Lider Yardımcılığı misyonuna getirildi. Daha sonra 2014 yılında Teşkilatlardan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı oldu.

Süleyman Soylu, 25 ve 26. Periyot AK Parti Trabzon Milletvekili, 24 Haziran 2018’de yapılan Milletvekilliği Genel Seçimleri’nde de 27. Periyot AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçilmiş; 64. ve 65. Hükümetlerde Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı, 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren de tekrar 65. Hükümette ve akabinde 66. Hükümette de İçişleri Bakanı olarak misyon yaptı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.