Olcay Kılavuz kimdir

Home » Olcay Kılavuz kimdir
Olcay Kılavuz kimdir

Olcay Kılavuz kimdir

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un mesleğinin hikâyesidir…

Henüz öğrenciyken İdeal Ocakları ile tanışan Olcay Kılavuz, mesleğinde nasıl ilerledi? Bugün MHP Mersin Milletvekili olan Kılavuz, eğitim ve siyasi mesleğinde bugüne hangi adımlardan geçerek geldi?

Çocukluğu ve eğitim hayatı

Olcay, 18 Ekim 1985’te, Niğde’de, Çiftlik ilçesine bağlı Azatlı kasabasında dünyaya geldi.

Çocukluğunu da eğitim sürecini de Niğde’de geçirdi. Birinci ve ortaokula Niğde’de giden Kılavuz, lise tahsilini de ‘Faik Şahenk Anadolu Teknik Lisesi’nde tamamladı. Akabinde Niğde Meslek Yüksek Okulu İnşaat Bölümü’nden mezun oldu.

İlerleyen süreçte Niğde Üniversitesi BESYO Spor Yöneticiliği Bölümü’nde de bir öteki üniversite sayfası açan Kılavuz, mezuniyetini 2015’te aldı. Daha sonra da Spor Bilimleri alanında yüksek lisansımı tamamladı…

(Devlet Bahçeli ile)

Ülkü Ocaklarında Olcay Kılavuz

Kılavuz, mesleğini siyasi adımlarla ilerletti. Şimdi üniversitede Dava Ocaklarına katılan Kılavuz, teşkilat içinde faal vazifeler almıştı. Akabinde 2006-2010 yılları ortasını Niğde Dava Ocakları Lideri olarak geçirdi. 2010’da, Üniversitelerden ve Orta Öğretimden Sorumlu Genel Lider Yardımcılığı vazifesini üstlendi.

Bu süreçte kültürel ve toplumsal faaliyetlerde artışla birlikte, Dava Ocaklarında eğitim programlarında da gelişme kaydedilmişti. Başarılı işlere imza atıyordu. İdeal Ocaklarında düzenlenen etkinliklerde vazife almaya hazır olduğunu belirten Osman Öztunç’u, Genel Merkez Sanatkarı yapmıştı…

2011’de, Niğde İdeal Ocakları Vilayet Başkanlığı ve Teşkilatlardan Sorumlu Genel Lider Yardımcılığına atanan Kılavuz, 10 Mayıs 2012’de, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli tarafından vekaleten İdeal Ocakları Genel Başkanlığına atandı. 9 Aralık 2012 prestijiyle da, İdeal Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanlığına getirildi.

2015’te, Kadriye Kılavuz ile evlendi.

Meclise girdi ve vazifesinden ayrıldı

Kılavuz, 24 Haziran 2018 Türkiye Genel Seçimleri’nde, MHP’den Mersin 1. Sıra Milletvekili seçilmişti.

Aralık ayında kamuoyuna Bahçeli’nin, İdeal Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Lideri Kılavuz ve idaresinin vazifeden aldığı haberleri yansıdı. Mevcut idaresinden, 1 Ocak 2019 tarihine kadar Ocak Genel Merkezi’ni boşaltmalarını istiyordu. Yeni yılla birlikte Kılavuz’un vazifesine son verildi.

Kılavuz, yaptığı yazılı açıklamada şu sözlere yer vermişti:

“Çocuk yaşlarımızdan bugüne dek mensubu olmakla iftihar ettiğimiz; Alparslan Türkeş Bey’in ve şehitlerimizin emaneti, gazilerimizin anısı, taş medreselilerin zahmeti, büyüklerimizin duası, gençlerimizin helal emekleriyle harcı karılan Ülkücülüğümüz, Cenab-ı Allah’ın müsaadesiyle son nefesimize kadar onurla taşıyacağımız kimliğimiz olacaktır.

Şahsıma, Dava Ocakları Genel Başkanlığı üzere onurlu bir makamı emanet eden, bu vazifemiz devam ederken birebir vakitte milletvekili olmamızı uygun görerek de bizleri onurlandıran; Dava Ocaklıları kendi öz evlatları olarak görüp sahiplenen, fikirleriyle yolumuzu aydınlatan Başkanımız Devlet Bahçeli Bey’e en kalbi şükran ve hürmetlerimi arz ediyorum. Milliyetçi-Ülkücü Hareketin Önderi Devlet Bahçeli Bey’in bugüne kadar olduğu üzere bugünden sonra da buyruğunda olmaktan bir an geri durmayacağız.

Görevimizi tamamlamanın sonsuz huzuru ve gururu içerisindeyim. Vazifeler gelip süreksiz, şahsiyetimiz ise ömrümüzün sonuna dek ve hatta öldükten sonra da bizimle birlikte anılacak olan bir kişilik dokümanıdır. Ömür sermayemizi her vakit ve her kuralda şahsiyetimizi ikmal ederek, kutsal kıymetlerimizin ışığı altında, inanç ve ülkülerimizin gerektirdiği biçimde yaşayarak tamamlamanın uğraşı içerisinde olacağız.”

Kılavuz’un yerine Bahçeli tarafından, Sinan Ateş getirilmişti.

Damla Karakuş

[email protected]

Not:

Biyografisini okumak istediğiniz şahısları lütfen bizimle paylaşın.

Instagram:

Leave a Reply

Your email address will not be published.