Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan Svante Paabo kimdir

Home » Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan Svante Paabo kimdir
Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan Svante Paabo kimdir

Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan Svante Paabo kimdir

Bugün Nobel komitesi tarafından açıklanan ve Nobel Tıp Ödülü’ne paha görülen Svante Paabo’nun hayat öyküsü ve çalışmaları…

Her yıl altı kısımda verilen Nobel mükafatları açıklanmaya başlandı. Açıklanan birinci ödül ise Nobel Tıp Mükafatı oldu. Mükafatı kazanan ismin, Norveçli bilim insanı Svante Paabo olduğu açıklandı.

Svante Paabo, yaptığı bilimsel çalışmalarla dikkatleri üzerine çekti. Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan Svante Paabo, mükafatını 10 Aralık’ta alacak. Ünlü bilim insanı, tıpkı vakitte 10 milyon İsveç kronun da sahibi olacak.

Svante Paabo, 20 Nisan 1955 tarihinde İsveç’in başşehri Stockholm’de doğdu. Annesi Estonyalı kimayager Karin Paabo tarafından büyütülen Svante’nin babası, 1982 Nobel Tıp Mükafatı sahibi Sune Bergström’dür.

Nobel aldı

2022’de “Soyu tükenmiş homininlerin genomları ve insan evrimi ile ilgili keşifleri” nedeniyle Nobel Tıp Ödülü’ne layık görüldü.

Doktora derecesini 1986’da Uppsala Üniversitesi’nde adenovirüslerin E19 proteininin bağışıklık sistemini nasıl modüle ettiğini dair araştırma üzerine yaptı.

2022 Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan Paabo, soyu tükenmiş homininlerin genomları ve insan evrimi ile ilgili çalışmaları ile mükafata layık görüldü.

Paabo, günümüz beşerinin soyu tükenmiş bir akrabası olan Neandertal’in genomunu sıralamayı başardı. Paabo, ayrıyeten daha evvel bilinmeyen bir hominin olan Denisova’yı keşfetti.

Paabo, 70 bin yıl evvel yaşanan Afrika’dan göçün akabinde soyu tükenmiş bu homininlerden Homosapiense gen transferinin gerçekleştiğini de keşfetti.

Paabo’nun keşfinin, günümüz beşerlerine ulaşan bu eski gen akışı, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara nasıl reaksiyon verdiğini etkilemek üzere fizyolojik bir değeri var. Nobel mükafatları, İsveç’in Karolinska Enstitüsü’nün Nobel Meclisi tarafından veriliyor.

En kıymetli araştırma ödülünün sahibi oldu

Doktorasını tamamladıktan sonra Almanya’nın Leipzig kentindeki Max Planck Enstitüsü Evrimsel Antropoloji Genetik kısmı lideri oldu. 1992 yılında, Alman Araştırma Cemiyeti tarafından verilen Almanya’nın en kıymetli araştırma mükafatı olan Leibniz Ödülü’nü aldı.

Ağustos 2002’de Paabo‘nun araştırma ünitesi, eksik ya da hasarlı olması lisan kabiliyetinin gelişmesinde meselelere yol açan bir gen olan Lisan geni FOXP2’yi bulduklarını açıkladılar.

Paabo, tıpkı vakitte birinci çağ insanları ve öbür antik topluluklar üzerine çağdaş genetik sistemlerini kullanarak çalışmalar yürüten bir bilim kısmı olan paleogenetik’in kurucusu olarak bilinir.

Yılın en tesirli 100 şahsı seçildi

2006 yılında, Neandertal’lerin gen haritasının tamamını yine inşa edilmesi planını açıkladı. 2007 yılında Paabo, Time mecmuası tarafından yılın tesirli 100 bireyi listesinde yer aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.