Charles Dickens kimdir

Home » Charles Dickens kimdir
Charles Dickens kimdir

Charles Dickens kimdir

Büyük İngiliz romancı İki Kentin Kıssası kitabının müellifi Charles Dickens’ın hayat öyküsüdür…

Viktorya Çağı’nın en önmeli muharrirleri ortasında yer alan, İki Şherin Kıssası romanıyla bildiğimiz Charles Dickens, İngiliz ve dünya edebiyatının önde gelen edebiyatçıları ortasında yer alıyor.

Ünlü müellifin hayat hiakayesi…

7 Şubat 1812’de İngiltere’de doğan muharrir, en unutulmaz kurgusal karakterlerden kimilerini yaratmasının yanında Victoria periyodunun en uygun romancısı olarak kabul edilir.

Yaşadığı müddette yapıtları gibisi görülmemiş bir üne sahip oldu ve yirminci yüzyılda edebi dehası eleştirmenler ve ilgili şahıslar tarafından kabul gördü. Romanları ve kısa hikayeleri dünya çağında tanınmaya devam ediyor.

İngiltere’nin Portsmouth kentinde doğan Dickens babasının borçları yüzünden hapisaneye düşmesi sonrasında fabrikada çalışabilmek için okuldan ayrıldı. Düzgün bir eğitim almamış olsa da erkenden fakirleşmesi ona muvaffakiyete giden yolda yardım etti.

Kariyeri boyunca 20 yıllık bir müddet içerisinde haftalık olarak çıkan bir gazeteyi yönetti, 15 roman, 5 uzun hikaye, yüzlerce kısa hikaye ve kurgu dışı makale yayınlayıp yorulmak nedir bilmeden çalıştı ve çocuk hakları, eğitim ve öteki toplumsal mevzularda yenilikler için çaba verdi.


İlk roman: The Pickwick Papers

1836’da yayınlanan The Pickwick Papers romanı ile şöhrete kavuştu. Birkaç yıl içerisinde memleketler arası tanınan bir edebiyatçı oldu, kişilik ve toplum üzerine mizahi, satirik ve keskin müşahedeleri ile ünlü oldu.

Romanlarının çoğunlukla haftalık ya da aylık yayınlar biçiminde çıkması Viktorya devrinde en yaygın basım hali olan dizi yayınlara öncülük etti.

Dizi olarak çıkan eserler Dickens’a okuyucuların yansısını düzgün kıymetlendirme fırsatı verdi ve o da sık sık hususları ve karakterlerin gelişimini aldığı yorumlara nazaran şekillendirdi.

Örneğin eşinin pedikürcüsünün David Copperfield’taki Bayan Mowcher’ın kusurlarının fazla ön planda olduğu konusundaki tabirlerinden sonra karakterin güzel özelliklerini geliştirdi.


Güncel temalı öyküler yazdı

Görünüşe nazaran Oliver Twist’teki Fagin için ünlü hatalı Ikey Solomon’dan esinlenmişti. Leigh Hunt’tan ilham alarak yarattığı Bleak House’taki Bay Skimpole karakterinin kitabın kısımlarını takip eden arkadaşlarının tavsiyesiyle geliştirdi.

Birebir romandaki Lawrence Boythorne ve kilise vazifelisi Mooney için de gerçek hayattan şahıslardan örnek almıştı.

Boythorne için Walter Savage Landor’dan ve Mooney için de Salisbury Square’deki Looney isimli kilise görevlisinden esinlenmişti. Bahislerini ihtimamla oluştururdu ve kıssalarına sıklıkla yeni olaylardan ögeleri serpiştirirdi.


Kendi çağının en değerli yazarı

Dickens kendi çağının en kıymetli edebiyatçılardan biri olarak görülür. 1843 tarihli romanı A Christmas Carol yazılan en tesirli yapıtlardan biridir. Her vakit tanınan kalmıştır ve hala her sanat şeklinde uyarlanmaya devam ediyor.

Gerçekçiliği, mizahı, yazım biçimi, eşsiz karakterleri ve toplumsal tenkitleri sayesinde yaratıcı dehası Leo Tolstoy’tan G. K. Chesterton ve George Orwell’a kadar pek çok muharrir tarafından övülmüştür. Ama Oscar Wilde, Henry James ve Virginia Woolf ise ruhsal derinlik eksikliği, gevşek yazım üslubu, duygusal mizacından şikayet etmişlerdir.

Charles Dickens öldü

Ünlü romancı 9 Haziran 1870’te hayatını kaybetti.


Leave a Reply

Your email address will not be published.