Müşfik Kenter kimdir

Home » Müşfik Kenter kimdir
Müşfik Kenter kimdir

Müşfik Kenter kimdir

Kent oyuncularının kurucularından, sinema ve tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatkarı Müşfik Kenter’in hayat kıssasıdır.

Diplomat Ahmet Naci Kenter ile Olga Cynthia çiftinin en küçük çocukları olarak 1932’de İstanbul’da dünyaya gelen Müşfik Kenter, eğitim hayatına Ankara’daki Çankaya İltekin İlkokulu’nda başladı.

Sanatçı, Cebeci Kurtuluş Ortaokulu’nun akabinde gittiği Atatürk Lisesi’nden birinci sınıfta ayrılarak, 1947’de Ankara Devlet Tiyatrosu çocuk kısmında tiyatroya adım attı.

Daha sonra Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Kısmı’nda eğitimine devam eden ve okulu 1955’te yüksek dereceyle bitirerek Devlet Tiyatrosu’na giren Kenter, sanat ömrüne “Oğuz Ata” oyunuyla başladı.

Kenterler, dörtlü olarak uzun yıllar tiyatro yaptı

Usta sanatçı, 1959’da Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı ve İstanbul’a giderek, kardeşi usta oyuncu Yıldız Kenter’le birlikte Muhsin Ertuğrul’la çalışmaya başladı.

Oyuncu Şükran Güngör ve Kamuran Büyük ile bu devirde bir ortaya gelen Kenterler, dörtlü olarak uzun yıllar tiyatro yaptı.

Kenter kardeşler, Muhsin Ertuğrul’un takviyesiyle Kent Oyuncuları topluluğunu oluşturdu. Topluluk, Site Tiyatrosu ismiyle 1959-1960 döneminde Muhsin Ertuğrul idaresinde oyunlar sahnelemeye başladı.

İlk olarak ABD’li müellif W. Gibson’un “Salıncakta İki Kişi” isimli oyunu sahneleyen topluluğun çekirdek takımında, Yıldız ve Müşfik Kenter ile Genco Erkal, Şükran Güngör ve Sadri Alışık yer alıyordu. Site Tiyatrosu, 1962’de Kent Oyuncuları ismini aldı.

Koltuk satma kampanyası

Kenter kardeşler ve Şükran Güngör, Kenter Tiyatrosu’nu yapmak için tüm paralarını ortaya koyarak, büyük bir turneyle Anadolu’yu gezdi. Koltuk satma kampanyasıyla takviye toplanan tiyatro binası, 1968’de tamamlandı.

Müşfik Kenter, ablası Yıldız Kenter ile meslek hayatlarının başlangıcından itibaren eğitim de vererek, bütün birikimini tiyatroya aktarmaya, katkılarını arttırmaya çalıştı ve Türk tiyatrosuna yeni isimler kazandırdı.

Tiyatro edebiyatının en değerli rollerini sahneye muvaffakiyetle taşıdı

İngiliz Kültür Heyeti ve Rockefeller’den burslar alarak ABD ve İngiltere’de tiyatro araştırmaları yapan ve incelemelerde bulunan Kenter, İngiltere, Amerika, Fransa ve Almanya’nın da içinde bulunduğu birçok ülkede sahne aldı.

Usta oyuncu, William Shakespeare, Anton Pavloviç Çehov, Maksim Gorki, Bertolt Brecht, Eugene Ionesco, Harold Pinter, Edward Albee, Arthur Miller üzere muharrirlerin oyunlarını sahneledi ve oynadı. Hamlet, Cyrano de Bergerac ve Sustalı Mack üzere tiyatro edebiyatının en değerli rollerini sahneye muvaffakiyetle taşıdı.

Birçok unutulmaz rolü canlandırdı

Yerli ve yabancı sinemalarla belgesel ve reklamlarda seslendirme de yapan Kenter, sanat hayatı boyunca gerek sahnede, gerek beyazperdede ve gerekse televizyonda birçok unutulmaz rolü canlandırdı.

Tiyatro oyunculuğunun yanında sinema oyunculuğuna da kıymet veren Kenter, “Dişi Kurt”, “Sessiz Harp”, “Dişi Örümcek”, “Murtaza”, “Şeytanın Kurbanları”, “Bozuk Düzen”, “O Kadın”, “Üç Arkadaş”, “Seni Kalbime Gömdüm” üzere sinema sinemalarında oynadı.

Müşfik Kenter öldü

Akciğer kanseri nedeniyle tedavi gören Müşfik Kenter, 15 Ağustos 2012’de 80 yaşında hayatını kaybetti. Kenter’in cenazesi, Kilyos Aile Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.