Hayati Yazıcı kimdir

Home » Hayati Yazıcı kimdir
Hayati Yazıcı kimdir

Hayati Yazıcı kimdir

Ak Parti’de bakanlık yapan ve partinin kuruluşunda yer alan siyasetçi ve avukat Hayati Yazıcı’nın hayat öyküsüdür.

Rize’li olan Hayati Yazıcı Ak Parti’nin kuruluşunda yer aldı ve hala de etkin olarak Ak parti’de vazife yapıyor. Parti’nin ileri gelenlerinden olan Hayati Yazıcı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ak Parti Genel Lider Yardımcılığı üzere misyonlarda bulundu.

Hayati Yazıcı’nın kısa hayat öyküsü…

Hayati Yazıcı, 23 Mayıs 1952’de Rize Çayeli’nde doğdu. İlkokulu Buzlupınar Köyü’nde okudu. Orta tahsilini Trabzon ve Erzurum İHL’nde tamamladı.

1975 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Kamu Hukuku alanında yüksek lisans yapan Yazıcı, 1976 yılında hakim adayı olarak İstanbul Adliyesi’nde kamu misyonuna başladı.

Çayırlı, Mihallıççık ve Kargı Hakimliklerinde bulundu. Yazıcı, 1984 yılı sonunda kamudaki misyonundan ayrılarak İstanbul’da hür avukat olarak çalışmaya başladı.

Erdoğan’nın avukatlığını yaptı

Çeşitli dernek, vakıf ve siyasi partilerde üye ve yönetici olarak toplumsal çalışmalar içinde yer aldı. Yazıcı, bu süreçte Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Avukatı ve Hukuk Müşaviri olarak da misyon yaptı.

Ak Parti’nin çekirdek takımında yer aldı

Adalet ve Kalkınma Partisi`nin kuruluş sürecinde yer alan Yazıcı, partinin Kurucu Üyesi oldu.03 Kasım 2002 seçiminde İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Kasım 2002`den itibaren beş yıl mühlet ile AK Parti`nin Teşkilattan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı olarak vazife yaptı.

Yazıcı, AK Parti’nin kuruluşundan bu yana Merkez Karar ve İdare Şurası üyesi olarak vazife yapmaktadır.


Farklı misyonlarda bulundu

23. Periyotta İstanbul, 24. Devirde Rize Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 61. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak misyon yaptı. 01 Kasım 2015 günü yapılan genel seçimde İstanbul Milletvekili seçildi. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.