Mihail Gorbaçov kimdir

Home » Mihail Gorbaçov kimdir
Mihail Gorbaçov kimdir

Mihail Gorbaçov kimdir

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Rus başkan ve siyasetçi Mihail Gorbaçov’un hayat kıssasıdır.

30 Ağustos’ta hayatını kaybeden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) Devlet Başkanlığını yapan ve Sovyetlerin “parçalanmasına” ya da diğer tabirle Sovyet Rusya’yı Batı’ya açan Mihail Gorbaçov, 20. yüzyılın en çok tartışılan ve konuşulan siyasetçilerin başInda gelmektedir.

Ölümün akabinde pek çok yorum yapıldı, gazetelerde ve televizyonlarda tartışıldı. Mihail Gorbaçov, 30 Ağustos salı günü hayatını kaybetti. Vazifeye geldikten sonra perestroika (yeniden yapılanma) ve glasnost (açıklık) ismini verdiği ıslahat çalışmaları Soğuk Savaş’ı bitirdi; fakat bu ıslahatlar Sovyetler’de büyük yankı uyandırdı.

Muhalif kesitler Mihail Gorbaçov’un Batı ve Amerika’ya karşı gereğince sert siyaset izlemediği için Gorbaçov’a karşı bayrak açtılar. Mihail Gorbaçov ise, bütün bu tenkitlere kulaklarını kapattı ve Rusya’yı Batı’ya açtı; iktisat siyasetlerinde liberal bir yol izledi.

Mihail Gorbaçov’a dair…

Mihail Gorbaçov, 2 Mart 1931 tarihinde Kuzey Kafkasya’nın Stawropol bölgesinin Privolye köyünde doğdu. Moskova Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1952’de Sovyetler Birliği Komünist Partisi’ne katıldı. Bunun yanında Genç Komünistler Birliği’nde de misyon aldı. Bu periyotta tanıştığı Raisa Maksimovna Titarenko ile 25 Eyül 1953 tarihinde evlendi.

Senetaoya giriş

1978 yılında da tarım bakanı olarak senatoya girdi. Konstantin Çernenko’nun vefatının üzerine de 1985 yılında KPSS’nin genel sekreterliğine getirildi. Tıpkı yıl Ronald Reagan’la Cenevre’de silahsızlanma, bilim, kültür ve eğitim alanında bilgi alışverişi için tepe toplantısı düzenledi. 1988’de de devlet başkanlığı görevine tayin edildi.

Darbeye maruz kaldı

Gorbaçov, 1989’da yapılan seçimlerde de tekrar parlamento başkanlığına seçildi. 19 Ağustos 1991’de de komünist rejimi gereğince desteklememesi mazeretiyle Gennad Yanayev komutasındaki KGB Gorbaçov’a karşı darbe düzenledi.

İstifa etti, inzivaye çekildi

Darbe teşebbüs başarısızlıkla sonuçlandı. Fakat iç karışıklıkların artarak devam etmesi üzerine üzerine Mihail Gorbaçov, 25 Aralık 1991’de vazifesinden istifa etti. İnzivaya çekilen Gorbaçov, gözlerden uzak sakin bir hayat yaşadı. 30 Ağustos’ta da hayatını kaybetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.