Fuat Doğu kimdir

Home » Fuat Doğu kimdir
Fuat Doğu kimdir

Fuat Doğu kimdir

Eski istihbaratçı devlet vazifelisi Fuat Doğu’nun hayat öyküsüdür.

1914’te İstanbul’da dünyaya gelen Fuat Doğu, eski MİT Müsteşarı ve devlet görevlisidir. Bilhassa 12 Mart Muhtırası devrinde Süleyman Demirel’e haber vermediği için tenkitlerin maksadında oldu.

Fuat Doğu, Kara Harp Okulu mezunu olduktan sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde misyon yaptı. 14 Eylül 1954 tarihinde Kurmay Yarbay olarak MAH Başkanlığı buyruğuna tayin edildi.

İSTİHBARAT ŞEFİ…

II. Dünya Savaşı sırasında Nazi istihbarat şefi olan ve savaştan sonra Müttefiklerin safına geçerek Soğuk Savaş’ta komünizme karşı istihbarat faaliyetlerinin merkezinde olmuş olan Reinhard Gehlen’in öğrencilerindendir.

Burada çeşitli misyonlarda bulunduktan sonra, birinci kez 27 Ağustos 1962 tarihinde Kurmay Albay rütbesi ile MAH Reisi olarak atandı.

BİR İTİRAF…

Bu vazifede 25 Ağustos 1964 tarihine kadar kaldı. Tıpkı tarihte Sivas 59. Tümen Komutanlığı’na verildi. Maddi problemlerden ötürü, MAH’ın CIA’dan para aldığını belirtti.

Doğu, 1 Mart 1966 tarihinde ikinci sefer Ulusal İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı vazifesine tayin edildi ve bu vazifesi de 23 Temmuz 1971’e kadar sürdürdü.

Daha sonra atandığı Genelkurmay Teftiş Heyeti Üyeliği’ne devam etti, tıpkı yıl Korgeneral rütbesi ile emekli oldu.

FUAT DOĞU ÖLDÜ

1973-1978 yılları ortası Lizbon Büyükelçiliği misyonunda bulundu. Lizbon’daki misyonu esnasında Portekiz’de gerçekleşen Karanfil İhtilali’ne şahitlik etti.

Fuat Doğu, 31 Mayıs 2004’te hayatını kaybetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.