Asım Cenani kimdir?

Home » Asım Cenani kimdir?
Asım Cenani kimdir?

Asım Cenani kimdir?

Yaşamını yitiren, Genetik Tıbbi Biyoloji alanının öncüsü Prof. Dr. Asım Cenani kimdir.

Tıp dünyasında yaptığı çalışmalarla tanınan, Genetik Tıbbi Biyoloji alanının öncüsü kabul edilen ve vefat haberini Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca twitter hesabından duyurduğu Prof. Dr. Asım Cenani kimdir?

ASIM CENANİ HAYATI

24 Mayıs 1931’de Gaziantep’te doğan Prof. Dr. Asım Cenani orta ve lise tahsilini 1950 yılında Galatasaray Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yüksek tahsil gördü.

Almanya’da Johan Gutenberg Üniversitesi’nde Pediatri İhtisası yaptıktan sonra askerlik vazifesi mühletince, 1963-65 yılları ortasında Haydarpaşa Askeri Hastanesi’nde Çocuk Kliniği kısmında çalıştı. 1966-69 yıllarında insan genetiği üzerine ihtisas yaptıktan sonra, 1970 de pediatri doçentlik imtihanını verdi.

1971’de hareketli doçent, 1976’da aksiyonlu profesör oldu. Bir sene kadar Hamburg Kent Hastanesi Çocuk Kliniği Şef Muavinliği yaptıktan sonra 1969’da Cerrahpaşa Tıp Fak. Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları kısmına geçti.

EDİRNE TIP FAKÜLTESİ KURUCU ÜYELİĞİ

Sitogenetik Laboratuarı kurucu ve yöneticiliği, genetik seksiyonu kurucu ve yöneticiliği, genetik ve teratoloji BD kurucu ve yöneticiliği, Toplumsal Pediatri BD başkanlığı üzere misyonları 1969-1974 yılları ortasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde üstlendikten sonra, Edirne Tıp Fakültesi kurucu üyeliği ve Biyolojik ve Fizyolojik Bilimler ABD başkanlığı ve Genetik Kürsü başkanlığı yaptı.

1980-98 ortasında yeniden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Sıhhat Meslek Lisesi Müdürlüğü ve Tıbbi Biyolojik Bilimler Kısmı kurucu ve başkanlığını yaptı. Genetik ve Teratoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi kurucu ve müdürlüğü vazifesinden sonra, Onkoloji Enstitüsü Tümör Genetiği BD Başkanlığı misyonunu üstlendi.

DENEYSEL ARAŞTIRMALAR

1995-98 yıllarında İ.Ü. Deneysel Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü ve Genetik Anabilim Kolu Başkanlığı’nda vazifesini sürdürdü. “Cenani-Lenz Sindaktilisi (Cenani Syndactilism)’ kavramıyla dünya bilim edebiyatı tarihine ismini yazdıran Profesör Cenani, 1998 tarihinde emekliye ayrıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.