Ali Murat Kırık Kimdir?

Home » Ali Murat Kırık Kimdir?
Ali Murat Kırık Kimdir?

Ali Murat Kırık Kimdir?

Dijital medya teknolojisi denilince aklımıza birinci gelen isimlerden olan, bağlantı hocası, akademisyen Doçent Dr.Ali Murat Kırık’ın hayat öyküsüdür….

Dijital medya ve teknolojisi gelişen küresel dünyada, hayatımızın vazgeçilmez ögelerinden birini teşkil ediyor.

Dijital medya ve teknolojisi denilince aklımıza bu alanda çalışmalar yapan, kamoyunu bilgilendiren uzmanlar da ekranlarda uzunluk göstermeye başladı.

Bu uzmanlardan biri de kuşkusuz Ali Murat Kırık’tır. Ali Murak Kırık’ı daha güzel tanımak, ve çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak için geniş biyografisini sunuyoruz.

BAŞARILARLA DOLU BİR HAYAT KISSASI…

Tarih 1966’yı gösterdiğinde İstanbul’da dünyaya gelen Ali Murat Kırık’ın asıl memeleketi ise Malatya’dır.

Ali Murat Kırık, Özel Bilgi Koleji’den 2004 yılında okul birincisi olarak mezun oldu, ve tekrar kazanmış olduğu Marmara Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Radyo Televizyon Sinema kısmını birincilikle bitirdi.

AKADAMİK KARİYERİ

Akademik mesleğine 2009’da araştırma vazifelisi olarak mezunu olduğu Marmara Üniversitesi Bağlantı Fakültesinde adım atan Ali Murat Kırık; kendi tabiriyle dijital irtibatın gelecekteki değerli rolü hasebiyle çalışmalarına bu tarafta tartı vererek, IP TV Yayın Teknolojisi isimli yüksek lisans tezini 2010 yılında tamamladı.

Aynı sene içerisinde Marmara Üniversitesi İrtibat Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Ana Bilim Dalı’nda doktora eğitimine başlayan Ali Murat Kırık, Yeni Medya Çağı Çerçevesinde Türkiye’de Televizyondan İnternete Dönüşüm ve Toplumsal Paylaşım Ağında Gençlerin Pozisyonu isimli doktora tezini 2013 yılında tamamlayarak yardımcı doçent olarak akademik mesleğine devam etti.

ALANINDA ÖNCÜ İSİM

2018’den itibaren Doçent unvanı ile akademik hayatına hala Marmara Üniversitesi İrtibat Fakültesi’nde devam etmekte olan Ali Murat Kırık, 2021’de açılan Görsel Bağlantı ve Dijital Medya Yüksek Lisans bilim kısmı başkanlığını yapıyor.

Kırık ayrıyeten, Yeni Medya Televizyon Teorileri, Yeni Medyada Yayıncılık Uygulamaları, Toplumsal Medya ve Dijital Medyada Habercilik derslerini de veriyor.

Ulusal ve milletlerarası olmak üzere 100’ün üzerinde makalesi ve yeniden kendisinin kaleme aldığı 9 adet de kitabı bulunan Ali Murta Kırık, Google Scholar sıralamasında en çok atıf alan akademisyenler ortasında yer aldı.

Kırık, İSİM Scientific Index 2021 araştırmasına nazaran en çok atıf alan akademisyenler listesinde 5181’inci sırada yer alıyor.

Ali Murat Kırık sistemli olarak gazetelerde ve mecmualarda teknoloji mevzu başlığı altında yazılar da kaleme alıyor.

YAZDIĞI KİTAPLAR…

Ali Murat Kırık herkesin faydalanabileceği kitaplar da kaleme aldı.

İşte o kitaplar…

Etkileşimli Televizyon, Toplumsal Medya Araştırmaları I: Toplumsallaşan Birey, Toplumsal Medya Araştırmaları II: Toplumsallaşan Olgular, Toplumsal Medya Araştırmaları III: Gözetlenen Toplumdan Gözetlenen Bireye, Toplumsal Medya ve İnternet Ortamında Viral Reklamcılık, Bilişim Ve…, Medya Çağında Bağlantı: Sokaktan Ekrana Sanaldan Gerçeğe, Klâsik Medya Çocuk ve İrtibat, Yeni Medyada Çocuk ve İrtibat…

Leave a Reply

Your email address will not be published.