TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı kimdir

Home » TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı kimdir
TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı kimdir

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı kimdir

Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu’nda (TRT), vazife mühleti dolan İbrahim Eren’in yerine Mehmet Zahid Sobacı atandı. TRT yeni Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı kimdir? İşte hayatı ve biyografisi.

Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlanan kararla da İbrahim Eren’in 4 yıllık misyon mühletinin dolmasıyla boşalan TRT İdare Heyeti Başkanlığı ve TRT Genel Müdürlüğü ile idare şurası üyeliklerine atamalar yapıldı.

Görev mühleti dolan TRT İdare Şurası Lideri ve Genel Müdürü İbrahim Eren’in yerine Genel Müdürlüğe Mehmet Zahid Sobacı getirildi.

Bilimsel ve akademil alanda birçok muvaffakiyete imza atmış olan Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı’nın hayatı ve mesleğine dair bilgiler de merak konusu oldu. Pekala TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı kimdir? İşte biyografisi…

MEHMET ZAHİD SOBACI KİMDİR?

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu İdaresi Bölümü’nden 2001 yılında mezun olan Mehmet Zahid Sobacı, yüksek lisansını (2005) ve doktora (2009) eğitimini Uludağ Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu İdaresi Anabilim Kısmı’nda tamamladı.

2013 yılında doçent ve 2020 yılında profesör olan Sobacı, uzmanlık alanları olan kamu idaresinde ıslahat, kamu siyaseti ve toplumsal medya-siyaset bağlantısı üzerine çalışmalar yaptı.

“İdari Islahat ve Siyaset Transferi”, “Kuram ve Uygulamada Kamu Yönetimi”, “Social Media and Local Governments: Theory and Practice”, “Sub-National Democracy and Politics through Social Media” ve “E-Parliament and ICT-Based Legislation: Concept, Experiences and Lessons” isimli kitaplara imza atan Prof. Dr. Sobacı’nın uzmanlık alanlarında ulusal ve milletlerarası mecmualarda çok sayıda makalesi yayımlandı.

2014 yılında “Kamu Siyaseti: Kuram ve Uygulama” başlıklı editöryal çalışması ile Toplumsal Bilimler alanında TÜBA Kayda Kıymet Eser (Mansiyon) mükafatını alan Sobacı, 2015-2018 yılları ortasında fikir kuruluşu SETA’da iç siyaset alanında çalışmalar yürüttü.

2018-2021 yılları ortasında Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lider Yardımcılığı misyonunda bulan Prof. Dr. Sobacı, 2019-2021 yılları ortasında Basın İlan Kurumu İdare Şurası Başkanlığı vazifesini de yürüttü.

Prof. Dr. Sobacı, evli ve iki çocuk babası olan Sobacı, TRT İdare Şurası Lideri ve Genel Müdürü İbrahim Eren’in vazife mühletinin dolmasının akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’nin yayımlanan kararla TRT Genel Müdürü oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.