Şükrü Saraçoğlu kimdir

Home » Şükrü Saraçoğlu kimdir
Şükrü Saraçoğlu kimdir

Şükrü Saraçoğlu kimdir

Eski Başbakanlardan ve Fenerbahçe’nin kurucuları ortasında yer alan Şükrü Saraçoğlu’nun hayat kıssasıdır. Saraçoğlu, 1944’te çıkarttığı Varlık Vergisi ile anılıyor.

Mehmet Şükrü Saracoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin beşinci Başbakanı. 1887 yılında Ödemiş’te doğdu. Mülkiye Mektebi’ni bitirdikten sonra İzmir liselerinde öğretmenlik yaptı.

Şükrü Saraçoğlu 1944 yılında yayınlanan Gayrimüslümlerden alınan Varlık Vergisi ile çok eleştirildi. Vergisini vermeyen ise Van ve Anadolu’nun diğer yerlerinden taş ocaklarında çalıştırılmak zorunda kaldı.

FENERBAHÇE BAŞKANLIĞI

Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçen Varlık Vergisi, şahsen periyodun Başbakanı olan Şükrü Saraçoğlu’nun imzasını taşımaktaydı. Şükrü Saraçoğlu tıpkı vakitte Fenerbahçe’nin kurucu üyelerinden biridir.

Saraçoğlu, kesintisiz olarak 17 yıl Fenerbahçe başkanlığını yürüttü. İsmi stada verildi ve daha sonra değiştirilerek Ülker Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu oldu.

Şükrü Saraçoğlu’nun hayatından kesitler…

Birinci Dünya Savaşı yılarında Cenevre Siyasal Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. İkinci periyot çalışmalarına başlayan TBMM’ye, İzmir milletvekili olarak katılan Mehmet Şükrü Beyefendi, Fethi Okyar hükümetinde 1924-25 yılları ortasında Ulusal Eğitim Bakanı oldu.

REFORM ÇALIŞMASI

1926’da da Türk ve Yunan halklarının değiştirilmesi emeliyle kurulan Muhtelit Mübadele Komitesine Türk delegasyonu olarak seçildi.

Dördüncü ve Beşinci İnönü hükümetlerinde Maliye Bakanlığı’na getirilen Şükrü Beyefendi, şimdi kalkınma programının oluşturulamadığı bu devirde, Türk iktisadının lakin köyden başlatılacak ıslahat çalışmalarıyla kalkınabileceğini ileri sürdü.


MERKEZ BANKASINI KURDU

Bunun yanı sıra memur sınıfının meselelerine eğilerek işçi ve emeklilik kanunlarını yürürlüğe koydu.

İktisadi alanda yaptığı işlerden biri de, yabancı bankaların elinde iç ve dış ticaret mevsimlerine nazaran düşürülen, Türk parasının pahasının korunmasını sağlamasıydı.

Bu hedefle Merkez Bankasını kurdu. Tıpkı yıl sıhhati nedeniyle vazifesinden ayrılmak zorunda kalınca, Türkiye’nin iktisadi problemleri üstüne inceleme ve araştırma yapmak üzere ABD ’ye gönderildi.

Dönüşünde Türk Pamuk Sanayii’nin temellerini atan bir rapor hazırladı. 1932’de Osmanlı İmparatorluğu’nun borçlarıyla ilgili meseleleri çözümlemek üzere Paris’te yapılan görüşmelerde Türkiye’yi temsil etti ve 1933 antlaşmasını imzaladı.


DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞI

Adalet Bakanlığı yıllarında, Yargıç ve Avukatlar Kanunu’nu, Suçüstü, İcra-İflas Kanunları’nı yürürlüğe koyması, iş temeline dayanan cezaevleri kuruluş maddelerini uygulamaya sokarak, bu maksada dayalı İmralı cezaevini kurması değerli teşebbüsleri ortasındaydı.

ŞÜKRÜ SARAÇOĞLU ÖLDÜ

1940’ta İngiliz ve Fransız’ların, Türkiye’yi İtalya’ya karşı savaşa sokma isteklerini reddetti. 1948’de TBMM Başkanlığına seçilen Saraçoğlu 1950’den sonra siyasi hayattan çekildi.

Saraçoğlu, 1953 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti.


Leave a Reply

Your email address will not be published.