Simone de Beauvoir kimdir?

Home » Simone de Beauvoir kimdir?
Simone de Beauvoir kimdir?

Simone de Beauvoir kimdir?

Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan’ın Fransız feminist müellif Simone de Beauvoir hakkında söyledikleri sonrasında Simone de Beauvoir gündem konusu oldu. İşte ünlü muharririn hayat kıssası.

Fatih Erbakan bir televizyon programında Fransız feminist muharrir Simone de Beauvoir’ın erkek olduğunu söyledi.

Ünlü Fransız muharrir hakkında yapılan bu yanlış açıklama sonrasında Simone de Beauvoir’ın hayatı merak konusu oldu.

SİMONE DE BEAUVOİR KİMDİR?

Simone de Beauvoir 9 Ocak 1908’de Paris’te Georges Bertrand ve Françoise (Brasseur) de Beauvoir çiftinin kızı olarak dünyaya gelmiştir.

Geleneksel bir ailenin büyük kızıdır. Otobiyografisinin birinci kısmında (Bir Genç Kızın Anıları) dinine ve ülkesine bağlı ataerkil bir ailenin sorumluluklarla donatılmış kızı olarak yaşadığı periyottan bahseder.

Kişiliğinin koyu katolik annesinin ve bilinemezci babasının tersi olarak formlandığı söylenebilir.

Çocukluk ve ergenlik çağını etkileyen iki alakasından biri kardeşi Helen oburu arkadaşı Zaza ile olan bağıdır. Helen’in küçüklüğünden itibaren ona daima bir şeyler öğretmeye onu yetiştirmeye çalışmış ilgisinde öğretici bir dert içinde olmuştur. Zaza ise trajik ömrü ve vefatı ile Simone’nun karşılaştığı birinci sorunu oluşturuyordu.

Matematik ve ideolojide Baccalauréat imtihanını geçtikten sonra Katolik Enstitüsü’nde matematik tahsili ve Saınte Marie Enstitüsünde yabancı lisanlarda yazın eğitimi gördü.

Daha sonra Sobone’da ideoloji eğitimi aldı. 1929’da seçkin Ecole Olağana Superieure’ye kayıt olan ve Sabone’da kurs almakta olan Jean-Paul Sartre ile tanışır. Beavuvoir’un Ecole Normele’de eğitim gördüğü yanlış ve yaygın olan bir bilgidir.

Ancak bu okuldaki Sartre ve ideoloji gurubundaki başka beşerler tarafından düzgün tanınmaktadır. 1929’da ideolojide Agregation başaran en genç öğrenci olur. Sartre o yıl birinci olur, Simone ise ikinci.

Ancak herkes bilir ki de Beauvoir ideolojide en âlâ idi. Sartre’a birincilik erkek olduğu için verilmişti. Sorbonne’da iken hayatı boyunca bilinecek lakabı Castor(Cesur) edinecektir.

1943 yılında Simone Konuk Kız (L’Invitée) isimli Rouen okulundaki öğrencilerinden Olga Kosakiewicz ile olan kronik lezbiyen bağının hikayesini yayınladı. Bu hikaye tıpkı vakitte de Beauvoir ile Sartre ortasındaki karmaşık bağlantıyı ve bağlantının bu üçlü münasebetten nasıl ziyan gördüğünü anlatır

Ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra De Beauvoir Sartre’ın Maurice Merleau-Ponty ve öbür arkadaşları ile kurduğu Çağdaş Vakitler (Les Temps Modernes ) isimli politik gazetede çalışmaya başladı. De Beauvoir bu gazetede kendini geliştirdi ve vefatına kadar editör olarak çalışmaya devam etti.

Belirsizlik Ahlakı Üzerine (Pour Une Morale de L’ambiguïté , 1947) kitabında Fransız varoluşçuluğu tesirleri farkedilmektedir.

Kitapta çok sade bir biçimde Sartre’ın olmak ve hiçlik ideolojileri ortasındaki geniş açıyı göstermektedir. De Beauvoir bir biseksüeldir. Lakin bir seminerde Nelson Algren’le tanıştığı 1947 yılına kadar kadar orgazma ulaşamamıştır.

Chicago’da Beauvoir Algren ile ilgisinde birinci orgazmını yaşar. Bu Fransa’da iki farklı kitap olarak basılan İkinci Cins kitabına da ilham olur. Bu çalışma Amerika’da da The Second Sex olarak yayıncı Alfred A. Knoph’ın karısı Blance Knopf ‘un tavsiyesi üzerine Howard Parshley tarafından çevirilerek yayınlanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.