Semih Sergen kimdir

Home » Semih Sergen kimdir
Semih Sergen kimdir

Semih Sergen kimdir

İki gün hayatını kaybeden usta oyuncu ve seslendirme sanatkarı Semih Sergen’in hayat öyküsüdür.

6 Ağustos’ta 91 yaşında hayatını kaybeden Semih Sergen, emektar Yeşilçam oyuncusudur. Yalnızca oyuncu oyuncu değil tıpkı vakitte büyük bir seslendirme sanatkarıydı.

Pek çok sanatkara sesiyle hayat veren Semih Sergen, hayatı boyunca farklı işlerde çalıştı. Lakin onun için değerli olan tek şey vardı:

Tiyatro…

Tiyatroya çok istekli ve bir o kadar da seviyordu Semih Sergen. Son vakitlerini Bodrum’da geçiren usta sanatçı çok sevdiği tıpkı yerde hayatını kaybetti.

Semih Sergen’in vefat etmesiyle “Semih Sergen kimdir” sorusu sorulmaya başlandı. Kullanıcılar internetten Semih Serten ismini aramaya başladılar.

İstanbul’da 13 Mayıs 1931’de doğan Sergen, ilkokula ikinci sınıftan başladı. Sanatçı, liseyi İstanbul Erkek Lisesi’nde okudu. Konservatuvar için 1949’da Ankara’ya giderek, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek kısmını 1954’te birincilikle bitirdi.

Pek çok işte çalıştı

Aynı yıl Devlet Tiyatrolarında sanatçı olarak vazifeye başlayan sanatçı, 1996’te yaş haddinden emekli oldu. Gençliğinde marangozluktan, çiçekçilik, kebapçılık, bar işletmeciliği, çizgi sanatı, kumarhane işletmeciliği ve boyacılığa kadar birçok iş yapan Sergen, tiyatroya 11 yaşında Sarıyer Tiyatrosu Çocuk Kısmında başladı.

Tiyatro kurdu

Semih Sergen, mesleği boyunca Devlet Tiyatrolarında oyunculuk, direktörlük, yöneticilik ve öğretmenlik yaptı. Yüzün üzerinde sinema sinemasında başrol oynayan sanatçı, 40’ı aşkın tiyatro oyununda rol aldı.

Burak, Toprak, Yağmur, Burçak ve Emine Sergen’in babası olan sanatçı, Bodrum’da yaşıyor, kendi ismiyle kurduğu Semih Sergen ve Dostları Tiyatrosu’nu yönetiyordu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.