Romen Diyojen kimdir

Home » Romen Diyojen kimdir
Romen Diyojen kimdir

Romen Diyojen kimdir

Malazgirt Savaşı’nda Türklere karşı kaybedince idam edilen, Romen Diyojen’in hayat Öyküsüdür…

Bizans İmparatoru Romen Diyonej, Türklere karşı olan nefreti ile bilinirdi. O denli ki tahta kaldığı müddet boyunca pek çok sefer düzenledi. Buradaki hedef ise, Türklerin Anadolu’ya olan ilerleyişini durdurmak ve Türklerin mesken edinmelerini engellemek.

1071 Malazgirt Savalı’ında Alparsan’ın önderliğindeTürklere karşı büyük mağlubiyet alınca periyodun idaresi tarafından idam edildi.

Türkler bu savaşla Anadolu’nun kapılarını gerisine kadar açarken, Bizan da bunun şokunu yaşadı. Romen Diyojen, Türkleri durduramayarak ve savaştan büyük hezimetle ayrılınca tarih de yine yazılacaktı.

Malazgirt Savaşı’nda kimi tarihi kaynaklara nazaran ihanet ettiği söylenir. Buna nazaran, savaş devam ederken birtakım üst seviye askerleriyle birlikte kaçtığı söylenir. Diyojen’in savaştan yenik ayrılmasından çok ettiği “ihanet” Bizan İmparatorluğu’nu derinden sarstı.

Bunun cezası olmalıydı…

Bu ceza da idam oldu…

V. Romanos ya da yaygın Türkçe ismiyle Romen Diyojen, 1068 ile 1071 ortasında karar süren Bizans imparatoru. Anadolu’yu Türklere karşı savunmak için tahta çıkıp büyük bir ordu topladı lakin Malazgirt Meydan Muharebesi’nde Alparslan’a karşı başarısız olunca tahttan indirildi.

TAHTA ÇIKIŞI

Romanos Diogenis, Bizans devleti içinde çok uygun tanınmış ve yüksek siyasal gücü olan Kapadokyalı Diogenii ailesinin mensubudur ve babasının ismi Konstantinos Diogenis’dir.

Romanos Diogenis, Bizans ordusunda yüksek rütbelere yükselmiş ve 1067 yılında Bizans İmparatoru X. Konstantinos Dukas’ın oğullarını imparatorluk tahtından indirmek için hazırladığı bir komplo nedeni ile idama mahkûm edildi.

İdam infazını mahpusta beklerken Bizans’ta gerçek iktidar sahibi olan taht naibi Eudokia’nın ilgisini çekmiş ve onun huzuruna çağrılmıştır. Eudokia, ondan çok etkilenip ve onu affederek 1 Ocak 1068 tarihinde onunla evlenmiştir. Bu evlilikle IV. Romanos Diogenis olarak, VII Mikhail ile birlikte ortak İmparator oldu.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.