Refik El Hariri kimdir

Home » Refik El Hariri kimdir
Refik El Hariri kimdir

Refik El Hariri kimdir

Suudi Arabistan’da Kral Fahd’ın kız kardeşiyle evlenen medya hükümdarı ve dünya zengini Refik El-Hariri, Lübnan Başbakanlığı misyonundan 1 yıl sonra 14 Şubat 2005’te suikast sonucu öldürülmüştür.

Refik El Hariri, mütevazi bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak Lübnan’ın Sayda kentinde dünyaya gelmiştir.

İlk, orta ve lise tahsilini Sayda’da tamamlayan Hariri, üniversite tahsilini Beyrut Arap Üniversitesi ticaret kısmında okumuş ve okuduğu sırada masraflarını çıkarabilmek için bir gazetede redaktör olarak çalışmıştır.

KRAL’IN KIZ KARDEŞİ İLE EVLENDİ

Buradaki tahsilini keserek 1965’te Suudi Arabistan’a geçmiş ve orada öğretmen olarak çalışmaya başladığı sırada Kral Fahd’ın kız kardeşiyle evlenmiştir.

İNŞAAT ŞİRKETİ KURDU

Refik El Hariri, 1969 yılında CICONEST isimli kendi inşaat şirketini kurarak, 1970’li yılların ortalarında büyük petrol şirketleriyle iş mutabakatları imzalamıştır.

LÜBNAN’DA İÇ KARIŞIKLIK BAŞLADI

Hariri’nin ticaret dünyasına atılmasından kısa bir mühlet sonra ise Lübnan’da iç karışıklıklar baş göstermiştir.

Ticaret ve sanayi alanındaki faaliyetlerini Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinde sürdüren Hariri, çok kısa bir mühlet içinde büyük bir servete sahip olarak Arap dünyasının hatta dünyanın sayılı zenginleri ortasına girmiştir.

BANKACILIK İŞİNE GİRDİ

Lüks otel ve birtakım kraliyet saraylarının inşaat işlerinin alınmasının akabinde bankacılık işine girip Lübnan ve Suudi Arabistan’da kimi bankaları satın alan Hariri, bunların güçlerini birleştirdi. Akabinde bilgisayar ve yayın dünyasına girerek işlerini büyüttü.

MEDYA DALINDA BÜYÜDÜ

El-Mustakbel televizyonunu satın alan Hariri, Paris’ten yayın yapan eş-Şark radyosunu, el-Mustakbel mecmuasını ve Savtu’l-Urube gazetesini de satın aldı.

Kendi teşebbüsleriyle günlük el-Mustakbel gazetesini çıkaran Hariri, çok geçmeden Arap dünyasının en yaygın günlük gazetelerinden olan en-Nehar’ın paylarını satın alarak ortak oldu.

Refik El Hariri, Suudi Arabistan’daki üç mecmuayı satın almak ve Suriye’de bu ülkenin koşullarına nazaran bayağı büyük sayılabilecek 100 milyon dolar sermayeyle bir yayın şirketi kurmak suretiyle medya alanındaki faaliyetlerini hayli büyüttü.

MEDYA HÜKÜMDARI OLARAK ANILDI

Bu yüzden gerek siyasi etraflarda ve gerekse ekonomik rakipleri ortasında “medya kralı” olarak anılmaya başlanmıştı. Yayın dünyasındaki tesiri ile kendisine vakitle kalıcı kitle tabanı kazandı ve bu yolla bir siyasi güç de elde etmiş oldu.

SUUDİ ARABİSTAN VATANDAŞI OLDU

Hariri, 1987’de de Suudi Arabistan’dan vatandaşlık hakkı elde etti.

Finansörlüğünü yaptığı 1988 Taif Muahedesi’nin akabinde Lübnan’da iç savaş çıktı ve yeni bir periyot başladı.

Bu mutabakat gereği birbiriyle çatışma halindeki tüm silahlı kümelerin silahlarının toplanmasına başlandı.

REFİK EL HARİRİ, BEYRUT’U TEKRAR İNŞA EDEN ADAM OLDU

Kamusal, toplumsal alanlarda özelleştirme teşebbüsleri ve kaynakları yabancı sermayeye açmada çok başarılı olmasının yanı sıra, icraatları ile insanların kıymetlerine saygılı, ülkesini kalkındırma konusunda da uğraşlı olduğu da görülmeye başlandı ve “Beyrut’u yine inşa eden” biri olarak anıldı.

SİYASİ HAYATI

1992’de Lübnan Başbakanı oldu. 1995’e kadar bu misyonda kaldı. 1996’da Ulaştırma Bakanı oldu ve 1998’e kadar bu vazifesi sürdürdü. 2000 yılında Lübnan halkının dayanağıyla ikinci kere başbakanlık koltuğuna oturma imkânı elde etti ve 2004 yılı Ekim’ine kadar da bu misyonu sürdürdü. 2002 yılında dünyanın en güçlü dördüncü bireyi oldu. Ekim 2004’te birtakım hususlarda, bilhassa Suriye çizgisinde bir siyaset sürdüren Cumhurbaşkanı Emil Lahud ile ortaya çıkan ihtilaflardan ötürü istifa etti.

SUİKAST İLE ÖLDÜRÜLDÜ

Refik El Hariri, 14 Şubat 2005’te, Beyrut’taki St George Oeli yakınlarındaki bir kavşağın bir tonluk TNT ile havaya uçurulması ile öldürülmüştür. Suikast sonrasında Suriye’ye çeşitli suçlamalar yönelttiyse de 2010 yılında Refik Hariri’nin oğlu periyodun Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Suriye’yi suçlamakla kusur edildiğini tabir etti.

SUİKAST DAVASI SÜRÜYOR

Gelişmiş sistemlerle ve karmaşık bir planlamayla düzenlenen suikast hakkında Birleşmiş Milletler soruşturması açıldı. 2007’de ise bir milletlerarası mahkeme kuruldu.

226 kişinin de yaralandığı atağın soruşturulduğu evrakta, 297 şahit sözü ve 3 bin 131 doküman kanıt olarak bulunuyor.

HİZBULLAH ÜYELERİ YARGILANDI

Mahkeme, 30 Haziran 2011’de Hizbullah örgütü üyeleri olan Selim Cemil Ayyaş, Mustafa Emin Bedreddin, Hüseyin Hasan Anisi ve Esed Hüseyin Sebra hakkında “Hariri suikastını planlamak ve düzenlemek” suçundan tutuklama kararı verdi.

Hizbullah üyeleri bulunamadığı için 2 Şubat 2012’de zanlıların gıyabında yargılanmasına başlanmıştı.

2012’de bir Hizbullah üyesi hakkında daha tutuklama kararı çıkarıldı.

MUSTAFA BEDREDDİN SURİYE’DE ÖLDÜRÜLDÜ

Hizbullah gerçek ispatlar bulunmadığını sav ederek, iddianameyi reddetti.
Hakkında 2011’de tutuklama kararı verilmiş olan Hizbullah kumandanı Mustafa Bedreddin, Suriye’de 2016 yılında öldürüldü.

3 YIL UZADI

Dava sürecinin uzaması nedeniyle 23 Aralık 2017’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Milletlerarası Lübnan Özel Mahkemesi’nin misyon mühletini 3 yıl daha uzattı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.