Halit Kıvanç kimdir

Home » Halit Kıvanç kimdir
Halit Kıvanç kimdir

Halit Kıvanç kimdir

Türk televizyon tarihinin en değerli isimlerinden olan Halit Kıvanç’ın hayat öyküsüdür.

Türkiye televizyonlarının ekranda kalan ve etmeye de devam eden ender isimlerdendir Halit Kıvanç… Birçok maçları programları onunla sevdik, dinledik, izledik. Kişiliğinden, mutevazılığından hiçbir vakit ödün vermeyen Halit Kıvanç, bilhassa spor medyasında büyük muvaffakiyetler elde etti.

Konu Türkiye’de futbolun tarihi ve kültürü ise; onun ismi akla gelebilecek birinci adres olmalı. Halit Kıvanç, bir futbol aşığı… Tam 60 yıldır futbol yazıyor, 50 yıldır anlatıyor ve 40 yıldır ekranlarda seyircisiyle buluşuyor…

Dünya Kupası’nın hikayesini onun sesinden dinlemeyen jenerasyon yok. Türkiye futbol tarihini onun üzere yazan da yok güya… Tahminen onun kadar seyreden, onun kadar seven, onun kadar önemseyen de…

Halit Kıvanç’ın dünyası anılarla, hikayelerle, kahramanlarla, perilerle dolu… Pele, Beckenbauer, Eusebio üzere dünya devleri de var, Cumhuriyet tarihi boyunca meşin yuvarlak peşinde koşan yüzlerce futbol işçisi de… Güya hepsi oturup planlamışlar ve bir kişiyi hayatlarının kesişme noktasına koymuşlar.

Pek çok dünya yıldızını yerinde izledi ve bunu okurlarıyla paylaştı. Halit Kıvanç’ın başarısı pek az şahsa nasip oldu diyebiliriz. 96 yaşında ve hala dimdik ayakta.. Kaç yaşlar diliyoruz…

Halit Kıvanç’a dair…

Halit Kıvanç 1926’da İstanbul’da doğdu. Fatih İlkokulu’nu, Pertevniyal Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Kısa bir mühlet yargıçlık ve avukatlık yaptı. Öğrenciyken başladığı gazeteciliği meslek olarak seçti. İlerleyen yıllarda, gazetecilik ve yazarlığın yanında sunuculuk da yapmaya başladı.

Ekranın birinci ünlülülerinden oldu

Giderek mikrofon, daktilonun önüne geçti. Sahne ve radyo sunuculuğu, derken…Televizyonun ülkemize gelmesiyle, ekranın birinci ünlülerinden biri oldu. 2005’te eşi eczacı Bülbin Kıvanç’la evliliğinin 50. yıldönümünü kutladı.

Futbol kültürünün duayeni

Gazeteci, radyocu, televizyoncu olarak yaptığı çalışmaların büyük kısmında, spor, daha doğrusu futbol alanında çok uğraş harcayan ve çok da ödül Halit Kıvanç, Türkiye’de futbol kültürünün duayeni ve öncüsü olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.