Fikret Kızılok kimdir

Home » Fikret Kızılok kimdir
Fikret Kızılok kimdir

Fikret Kızılok kimdir

Eserlerinde Batı tınıları ile Anadolu müziğini ustalıkla harmanlayan Fikret Kızılok’un hayat kıssasıdır.

Tam ismi Münir Fikret Kızılok olan sanatçı, 1946’da İstanbul’da dünyaya geldi.

Eğitimine başladığı Galatasaray Lisesi’nin ilkokul kısmında müzikle tanışan Kızılok, meskenden okula giderken gördüğü ve annesine alması için çok ısrar ettiği kırmızı bir akordeonla müzik hayatına atım attı.

Kızılok, lise yıllarında Elvis Presley’in müziğinden etkilenerek gitar çalmayı öğrendi. Birinci müzik derslerini sınıf arkadaşlarından birinin klarnetçi olan babasından alan sanatçı, birinci konserini de bir 23 Nisan’da Taksim Belediye Gazinosu’nda düzenlenen okul müsameresinde verdi.

Okulda arkadaşlarıyla birlikte Fikret Kızılok ve Orkestrası isimli küçük bir küme kuran sanatçı, ortaöğrenimi sırasında farklı okullarda konserler verdi.

Solo kariyeri

Lisede okul arkadaşı olan Barış Manço ve Timur Selçuk’un da kendisine verdiği takviyeyle “Fikret Kızılok ve Veliahtları” orkestrasını oluşturan usta müzisyen, kümeden ayrılan Mazhar Alanson’un yerine, bir devir “Kaygısızlar” kümesine katıldı.

Başarılı sanatçı, Kaygısızlar ile çıktığı 20 günlük Anadolu turnesinin akabinde kendi solo mesleğine odaklandı.

Cahit Oben ile küme kurdu

Fikret Kızılok, 1964’te Cahit Oben ile yeni bir küme kurarak profesyonel müzik hayatına geçiş yaptı. Kendilerini “Beatles tipi müzik yapan bir grup” olarak tanımlayan Cahit Oben 4 kümesine, bir mühlet sonra bas gitarcı Koray Oktay ve davulcu Erol Ulaştır da katıldı.

Grup, bir yandan İlham Gencer’in işlettiği Çatı Gece Kulübü’nde program yaparken bir yandan da mahalle konserlerini sürdürdü.

Kendi paralarıyla iki 45’lik plak dolduran küme, Hürriyet Gazetesi’nin 1965’te düzenlediği Altın Mikrofon Yarışı’na Makaram Sarı Bağlar/Halime plağıyla katıldı.

Oben’in müzik hayatına nişanlısı Füsun Önal ile devam etmek istemesi nedeniyle küme dağıldı. Diş Hekimliği Yüksek Okulu’ndan mezun olan Kızılok, The Beatles’tan etkilenerek, kümenin All My Loving müziğinin Türkçe aranjmanı olan Sevgilim’i dinleyicinin beğenisine sundu.

Sanatçı Kızılok, 1965’te gitarda Harun Batıbaygil, basta Gökhan Targay, davulda Koral Tümay’ın yer aldığı Fikret Kızılok ve Üç Veliaht kümesiyle birinci plağını yayınladı. Belle Marie-Kız Ayşe müziklerinden oluşan plağın iki müziğine Kızılok imza attı.

Aşık Veysel’den etkilendi

Müzik mesleğinde en çok Aşık Veysel’den etkilenen ve kendisiyle usta-çırak münasebetine sahip olan Fikret Kızılok, arkadaşı Arda Uskan ile çıktığı bir seyahatte Aşık Veysel ile tanışmasının akabinde 1969’da Uzun İnce Bir Yoldayım türküsünü tekrar düzenleyip 45’lik olarak yayınladı.

Yüreğinde delice esen dağ rüzgarları

Plak kapağındaki yazıda Kızılok, “Darmadağınık saçları, elinde gitarı, düşlerinde şipşirin köy çocukları ile ince uzun yolların, uçsuz bucaksız ovaların, bembeyaz dağ bulutlarının çocuğudur Fikret Kızılok. Pakistan’dan Paris’e kadar, dünyanın dört bucağını, yüreğinde delice esen dağ rüzgarları ile gezmiş, bütün bu ülkelerin halk müziklerini incelemiştir, yıllar boyu” sözlerini kullanmıştı.

“Anadolu’da gezmediğim yer kalmadı”

Kendisiyle yapılmış bir söyleşide bu seyahate değinen Kızılok, “Seyahati çok sevdiğim için Anadolu’nun gezmediğim yeri kalmamıştı. İşte bu seyahatlerin birinde yolum Veysel’in köyüne düştü. Veysel’i dinledim, sazını dinledim ve aşık oldum. İstanbul’a dönünce onun hakkında ne buldumsa okudum, dinledim. Bir iki ay sonra artık içim dışım Veysel olmuştu. Onun hissettiklerini içimde hissediyordum. Artık duramıyor, dayanamıyor, Veysel’den söylemek ve sesimi herkese dinletmek istiyordum.”


Fikret Kızılok öldü

Daha evvel 1998’de kalp krizi geçiren Kızılok, Bodrum’da temmuz ayında 2001’de tekrar kalp krizi geçirdi. İstanbul’a getirilen Kızılok’un durumu bir müddet düzeldi. Onu vefattan kurtaran hemşire için son bir şiir yazdı. Sanatçı, 22 Eylül 2001’de vefat etti ve hayatının son yıllarını geçirdiği Bodrum’da defnedildi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.