Ayşe Işık Bahçekapılı kimdir

Home » Ayşe Işık Bahçekapılı kimdir
Ayşe Işık Bahçekapılı kimdir

Ayşe Işık Bahçekapılı kimdir

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanan, Avukat Ayşe Parıltı Bahçekapılı’nın mesleğinin hikâyesidir…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanan iki isimden biri Ayşenur Bahçekapılı oldu.

Peki Bahçekapılı nasıl bir siyasi meslek süreci izledi?

Çocukluğu ve eğitim hayatı

Ayşe Parıltı, 26 Kasım 1954’te, Trabzon Maçka’da, Şahsene Hanım ve Hasan Şefik Bey’in kızları olarak dünyaya geldi.

Üniversitede eğitim tercihini hukuktan yana kullandı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezuniyetini verdikten sonra özgür avukat olarak çalıştı. Siyasi adımlar da atan Bahçekapılı, hukuk alanında çalışmalarda bulundu…

Mesleki mesleği ve özel yaşamı

Bahçekapılı, hür avukatlığın yanında 1988-1992 yılları ortasında, Turgut Kazan’ın lider olduğu devirde, İstanbul Barosu İdare Konseyi Üyesi ve Genel Sekreteri olarak vazifeliydi.

1989’da, tiyatrocu Mustafa Alabora ile evlendi. Lakin bu evlilik boşanma ile sonuçlandı. Bahçekapılı daha sonra tekrar evlenmedi.

Özdemir Özok ve Eralp Özgen’in başkanlıkları devrinde, 1997-2005 yılları ortasında, Türkiye Barolar Birliği İdare Konseyi Üyeliği misyonunu sürdürdü. Ayrıyeten Toplumsal Demokrat Hareket Platformu’nda Bayan, Eğitim ve Hukuk Atölyelerinin İstanbul Sorumlusu idi.

Siyasette de ilerledi…

Siyasi kariyeri

Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) İstanbul Bayan Kolları Başkanlığı’nı yürüten Bahçekapılı, 2007 prestijiyle İstanbul 2. Bölgeden Milletvekili seçilmişti.

SHP, 12 Eylül Darbesi akabinde kapatılan Cumhuriyet Halk Partisi’nin oylarını bir bünyede toplamak için, 3 Kasım 1985’te, birebir yolda ilerleyen Toplumsal Demokrasi Partisi ve Halkçı Parti’nin birleşmesi ile kurulmuştu. SHP, 18 Şubat 1995’te, CHP ile birleşti…

Türkiye Küba Parlamentolar Ortası Dostluk Kümesi Başkanlığı misyonu de yürüten Bahçekapılı, 2009-2013 yılları ortasında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Küme Başkanvekili olarak misyon aldı. Artık çalışmalarını Ak Parti ile sürdüren Bahçekapılı, 2013 Temmuz- 2015 Haziran tarihleri ortasında TBMM Başkanvekilliği vazifesini sürdürdü. Bu vazife, 2015 Kasım-2018 Haziran tarihleri ortasında da tekrarlanarak devam etti.

AK Parti’ye geçiş süreci

Bahçekapılı, verdiği bir röportajda kendisine yöneltilen Sol tandanslı olduğunuzu biliyoruz. Bir devir SHP’de faal rol aldınız. Nasıl oldu da AK Parti’li oldunuz?’ sorusuna verdiği karşılıkla bu süreci anlatıyordu:
“2007’deki seçimlerde bu türlü bir teklifle karşılaştığımda 27 Nisan muhtırası gerçekleşmişti, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 krizi yaşanmıştı. Toplumda kısımlar ortasında dayanılmaz bir kutuplaşma yaşanıyordu. Daha net olarak söyleyecek olursak; laikçi olarak kendilerini tanıtan şahısların, muhafazakârları ötekileştirme eforu beni rahatsız ediyordu.  Kendi başıma tanıklık etmiştim ki; farklı kısımların ortasında dayanılmaz bir diyalog kopukluğu ve birbirini tanımama sorunu vardı. Her kısımdan arkadaşım olduğu için bunu açıklıkla görebiliyordum. Bir şeyler yapabilirim sorumluluğu ile hareket ettim.”

Röportajda kendisine yöneltilen bir öteki soruda da, muhafazakâr topluluk ile birinci bağlantının başlangıcını anlatıyordu:

“Şunu söyleyeyim ben demokrat olmaya çalışan bir vatandaşım. Herkesin inancını özgürce yaşadığı, devletin bazılarını dışlamadığı bir toplumda yaşamayı isterim. O yüzden bu kesimde hiç yabancılık çekmedim. Her şeyi tartışabildiğim, her şeyi konuşabildiğim arkadaşlıklarım ve dostluklarım oldu. 28 Şubat’tan sonra toplumda muhafazakâr bölümden olan arkadaşlarımın çok baskı gördüğünü biliyordum, toplumdan reddedildiklerini, inkâr edildiklerini görüyordum…”

Bahçekapılı’ya şöyle bir soru da yöneltilmişti tıpkı röportajda:

“Size adaylık teklifi gelmeden her iki topluluk ile de görüşüyordunuz. Pekala, CHP kimliğiniz varken muhafazakâr toplulukta nasıl karşılanıyordunuz?”

Ve cevabı şöyleydi:

“Hiçbir sorun yaşamıyordum. Biz baroda da muhafazakâr olan demokrat arkadaşlarla esasen görüşüyorduk. Muhafazakâr demokrat kısımdaki muhabbeti, tartışmayı, alakayı, sohbeti çok üzülerek söylüyorum sol kesimde görememeye başlamıştım. Yani muhafazakâr demokrat olan kesitler soldan sağa her siyasi görüşe açıktı ve ancak sol kesim birebir açıklığı gösteremiyordu. Tam bilakis dönüşmüştü roller. Sol tutucu ve muhafazakâr bir hüviyete bürünmüşken, muhafazakâr demokratlar tam bilakis kapılarını herkese açmışlardı. Bu kesimde çok düzgün arkadaşlarım çok âlâ dostluklarım vardı. Siyasi olarak da yeni şeyleri görmekle yeni deneyimler edinmekle kendimi çok donatılmış hissetmeye başladım.”

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atandı

Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 12. ve 13. hususları uyarınca, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına Ayşe Parıltı Bahçekapılı ve Meltem Taylan Aydın atandı.

Ayşe Parıltı Hanım ve Meltem Hanım’a yeni misyonlarında muvaffakiyetler dileriz…

Damla Karakuş

[email protected]

Not:

Biyografisini okumak istediğiniz şahısları lütfen bizimle paylaşın.

Instagram:

Leave a Reply

Your email address will not be published.