Ahmet Oktay kimdir

Home » Ahmet Oktay kimdir
Ahmet Oktay kimdir

Ahmet Oktay kimdir

Yazar, öykücü Ahmet Oktay’ın hayat öyküsüdür.

Ahmet Oktay, 1933 yılında Ankara’da doğdu. Yazmaya ortaokul sıralarında başladı.

İlk şiiri, 1949-1950 yılları ortasında Gerçek mecmuasında yayımlandı. Tahsilini lisede yarım bırakarak çalışmaya başladı.

Ahmet Oktay, 1950’li yıllarda Mavi Hareketi içinde yer aldı ve birebir isimli mecmuada yazıları ve şiirleriyle aktif bir rol oynadı.

1961 yılında Yeni İstanbul gazetesinin Ankara ofisinde parlamento muhabiri olarak profesyonel gazeteciliğe başladı.

Çeşitli gazetelerde ve TRT Haber Merkezi’nde muhabirlik, haber müdürlüğü yaptıktan sonra 1982’de TRT’den emekli oldu.

Bir müddet daha Milliyet gazetesi’nde çalışmaya devam eden Ahmet Oktay, 1993 yılında vazifesinden ayrılarak kendini tümüyle yazmaya verdi.

ŞİİRLE BAŞYANA EDEBİYAT YOLCULUĞU

Başlangıçta yazdığı şiirlerle Ahmed Arif şiirinden etkilendiği izlenimini verirken, 1960’lardan sonra toplumcu gerçekçi bir yaklaşımla İkinci Yeni’ye hakikat yöneldi.

Şiirlerinde destansı bir söyleyiş kullandı, varlıklı sözcük dağarcığıyla kendini çabucak belirli eden bir stille şiirler yazdı.

ÖDÜLLÜ ŞAİR

Şiir kitaplarından bilhassa Yol Üstündeki Semender ( Behçet Necatigil Şiir Mükafatı almasının yanı sıra içerdiği şiir isimleriyle de değer kazanmıştır.

Her bir şiirinde intihar etmiş bir şairi şiire dönüştürmüş ve o şairin biçemiyle kendi biçeminin karışımı enfes bir biçem ortaya koymuştur.

Türkiye’de birçok şiirsever bu şiir kitabı nedeniyle saklı kalmış Türk ve yabancı şairleri farklı yanlarıyla öğrenebilmiştir.


AHMET OKTAY ÖLDÜ

Ahmet Oktay, 3 Mart 2016’da hayatını kaybetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.