Ercüment Ovalı kimdir

Home » Ercüment Ovalı kimdir
Ercüment Ovalı kimdir

Ercüment Ovalı kimdir

Koronavirüs ilaç ve tedavisi üzerine çalışmalarıyla dikkat çeken, bu süreçte 2018 Bilim Ödülü’ndeki konuşmasıyla da toplumsal medyada gündem olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın çalışmalarının öyküsüdür.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, bir ayı aşkın müddettir savaştığımız Koronavirüsün tedavisi için grubu ile birlikte çalışıyordu. 23 Nisan’ı bekleyin dediği günden beri o günü iple çekiyorduk ki, Prof. Dr. Ovalı, bu gece daha fazla beklememize gerek olmadığını duyurarak ilacın ismini açıkladı. Artık klinik testlere geçilecek bir süreç bizi bekliyor. Bu süreçte bilhassa ruhsal olarak çok yıprandık. Dünyanın tıpkı anda etkilendiği bir virüs, hepimizi sarstı. Ancak çok çalışmak, özveride bulunmak gösterdi ki, birlik olup her şeyin üstesinden gelmenin yollarını aramak gerekiyormuş.

Şimdi dileyelim bundan sonrası çok hoş olsun…

Emeğiniz sıkıntı görmesin Prof. Dr. Ovalı ve kahraman ekibi…

Çocukluğu ve eğitim hayatı

Ercüment, 1961’de, Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde dünyaya geldi. Eğitimini Tıp alanında uzmanlaşmak üzere kurdu…

Tıp eğitimine, Hacettepe Üniversitesi’nde başladı. 1985’te, 19 Mayıs Üniversitesi’nden mezun oldu. Tekrar burada İç Hastalıkları üzerine başladığı eğitimini 1991’de bitirdi. 1997’de, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Hematoloji üzerine üst ihtisasını tamamladı…

Bu süreçte 1992’de, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde İç Hastalıkları Bölümü’nde öğretim üyeliğine başladı. Doçent unvanını 1994’te alan Ovalı, 1999’da artık Profesördü…

Hücresel tedavi üzerine çalışmaları

Karadeniz Teknik Üniversitesi Hematoloji Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak misyon alan Ovalı, 1998-2007 yılları ortasında KTÜ Kemik İliği Nakli Merkezi sorumluluğunu üstlendi. Bu süreçte ayrıyeten Sıhhat Bakanlığı Kemik İliği Nakli Merkezi Komitesi Üyesi ve Kordon Kanı Bankaları Uyum Konseyi Lideri olarak vazifeliydi. 2003’ten itibaren KTÜ ismine, Türkiye’nin birinci GMP laboratuvarının Trabzon’da kurulmasında proje koordinatörü olarak yer aldı. Ovalı, 2007’den sonra, bu proje kapsamında GMP koşullarını sağlayan üretim yeri ruhsatına sahip birinci mesul müdür olarak Mezenkimal kök hücreler başta olmak üzere 14 farklı hücresel tedavi eserini Türkiye’ye kazandıran o isim oldu.

Hematolojideki öğretim üyeliği devam ederken 1 Aralık 2010’dan itibaren Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı ve Kordon Kanı Bankası Mesul Müdürü olarak vazifesini sürdürdü. Bununla birlikte tıpkı tarihten beri Acıbadem Sıhhat Kümesi Hastaneleri GMP ve Hücre Tedavi Eserleri Danışmanlığı ve Mesul Müdürlüğü ile Doku Tipleme Laboratuvarları Sorumlusu olarak da bulunan Ovalı, Acıbadem Kozyatağı Kemik İliği Nakil Merkezi’nde de çalıştı ve devam ediyor…

370’ten fazla makale yayımlayan Ovalı, ki bunların 59’u yurt dışı makalesi, son 18 yıldır hücresel tedavi eserlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması üzerine çalışıyor. Ayrıyeten yurt dışı yayınlarının alıntılanma oranı da 2,5!

Devam eden değerli çalışmaları

Ovalı, Tıp ömrü boyunca pek çok değerli çalışmada yer aldı. Yarı uyumlu nakillerde TCR alfa beta seleksiyonuna ek olarak APC deplesyonu ile nakil mortalitesi ve komplikasyonlarında 19 hastalık bir seride yüzde 50 azalmaya sebep olduğunu gösterdiği çalışması, kıymetli çalışmalarından yalnızca biri ve bugün hala devam ediyor.

Bir başka kıymetli çalışması ise, dünyada birinci kere DMD hastada allogeneik umblikal kord mezenkimal kök hücreleriyle sağlıklı distrofin geninin nakledilebileceğini gösterdiği araştırmasıydı. Ki o da hala devam ediyor…

(Kandil’de paylaştığı fotoğraf: Bizleri merak ettiğinizi biliyoruz. Şimdilik her şey yolunda demekle yetineceğim. Âlâ kandiller Turkiyem.)

28 Kahraman Türk Çocuğu ile Koronavirüs üzerine çalışmaları

Bir ayı aşkın müddettir ülkemizde ve tüm dünyada karşı karşıya olduğumuz bir gerçek Koronavirüs. Ovalı, Koronavirüse karşı tedavi ve ilaç çalışmaları ile gündemde olan isim. Salgın ortaya çıkınca birçok bilim insanı ile birlikte çalışmaya başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı bir açıklamada Maliye Bakanlığı’nın, Türkiye’de aşı, ilaç, aygıt üzere Koronavirüse karşı yapılacak tüm çalışmalara takviye olacağını duyurmuştu. Buna karşılık Prof. Dr. Ovalı’dan çarpıcı bir açıklama geldi…

Kök hücre ve yapay deri çalışmaları ile ismini dünya çapında duyuran Prof. Dr. Ovalı, “28 Kahraman Türk Çocuğu” dediği grubu ile Koronavirüs üzerine çalışmak için laboratuvara girdi. Yürütülen tedavi çalışmaları üzerine Ovalı ve takımı, Koronaya karşı antikorla tedavi konusunda kıymetli sonuçlar elde etti ve bu durumu Sıhhat Bakanlığı ile paylaştı. Hastanelerde tedavisi devam eden Koronavirüs hastaları ile klinik çalışmalar yapmak için Bakanlıktan müsaade isteyen Ovalı, aldığı onayı toplumsal medyadan şu cümlelerle duyurdu:

“6 nisanda birinci covid19 spesifik immun plazma 12 hastanın tedavisi için bir klinik çalışma kapsamında kullanılmaya başlıyor. Bakanlık projemize onay verdi. Üretim başladı. Kahramanlarımı öpüyorum.”

Tedavi çalışmaları ile ilgili gelişmeleri tekrar toplumsal medyadan duyurmaya devam etti. Çalışmaya başladıklarını, “Bugünden itibaren Acıbademin bize sağladığı bu yerde 45 gün mühlet ile karantinaya giriyoruz. Neden mi? Aşı üretimi için gerekli, herkesin kaçtığı Covid19 virüsünden 10 milyar PFU üretmeye başlıyoruz.”şeklinde duyuran Ovalı, gelişmelerden de şöyle bahsediyordu:

“Saat 23. Virüsün 72 saatte yapması gereken tesirden çok daha fazlasını yaptığını gözlemledik. Vero hücrelerini  beklenenden kısa müddette parçalamış. Neden? Çözmeye çalışacağız. Sonuç: Test tekrarı…”


2018 Bilim Mükafatı konuşması

Ovalı, kan ve kök hücreden yapay deri üreterek 2018 Men of the Year Bilim Ödülü’ne layık görülmüş ve buradaki konuşmasıyla dikkat çekmişti. Koronavirüs üzerine çalışması ile tüm gözlerin üzerine döndüğü Ovalı’nın bu konuşması, bu süreçte toplumsal medyada gündem oldu.

Konuşmasına bilhassa eşine teşekkür ederek başlamış, Ergenekon davasından da bahsederek şunları söylemişti:

“Hani eşinizle hayaller kurarsınız. 830 metrekare arazi satın almışsınızdır. Üzerine kroki çizersiniz. Hayalinizin meskenini yapmak için ve bir gün sabahın altısında 15 polis konutunuza girer, Ergenekonun silahlarının gömülü olduğu krokiyi bulmak için ve sizi alır götürürler. Bu bayan o gün ardınızda durur. O yüzden ona bilhassa teşekkür ediyorum.”

Aslına bakılırsa sonrası daha hisliydi. Ovalı, Şehit Eren Bülbül ve onun üzerine kapaklanan Şehit Astsubaya dikkat çekerek mükafatı onlara adamış ve konuşmasını şöyle sürdürmüştü:

“Buraya gelmemde alışılmış ki yaptığım işlerin katkısı oldu. Güzel bir zafer kazandık, doğruydu. Ancak beni buraya getiren bir şey vardı. Çok duyguluydum ödül haberini aldığımda, zira o gün Trabzon’da bir çocuk konutunun önünde vurulmuştu. Onu korumak için bir astsubay üzerine kapanmış ve üzerinden 41 kurşun çıkmıştı. Ben o gün dayanamadım. Ödül haberimi aldıktan sonra ben bu ödülümü Eren Bülbül’e, bu şehit astsubayıma ithaf ediyorum. Aslında beni buraya getiren aldığım ödül değildi. Eren Bülbül’ün ailesine, Şehit Astsubayımın ailesine ve şu an Afrin’de olan tüm Türk çocuklarına selam ediyorum. Bilgiyle kalın.”


23 Nisan’ı bekleyin

“Günler, geceler uzunluğu çalıştılar ve daha da çalışacaklar. Ülkemiz için 3 kümeye bölündük. Yarın dördüncü küme oluşuyor ve bu sefer bir ilaç üzerindeyiz. Gururla poz veren bu Türk çocuklarına inanıyorum. Bağışık plazma, kök hücre, Aşı ve virus spesifik T hucre kümesi.” dediği bir paylaşımında kahramanlarının fotoğrafını da paylaşan Ovalı, bilgilendirmelerine devam ederken tedavi çalışmalarının sonucu için 23 Nisan’ı işaret ediyordu. Risk nedeniyle bir hafta yalnız çalışacağının altını çizen Ovalı, geçen sürecin akabinde çocuk bayramında şenlikli bir haber vermeye hazırlanıyordu artık. Şöyle duyurdu:

“7 gün 16 saat laboratuvarda çalıştıktan sonra artık kurduğumuz sistemin inançlı olduğu kanıtlandı, artık kahramanlarım içeri giriyor. Kaldığım yerden onlar devam edecek. Birinci grup @YurtseverBulut, Beğenilen, Recai, sonra sayıları kademeli olarak artacak. 23 Nisan için sözleştik…

Uzun müddettir emek verdiğimiz projelerimizde nerelere geldiğimizi açıklayacağız.”

Klinik testlere hazır olduğunu duyurdu

Ovalı, Koronavirüs tedavisi üzerinde grubuyla yürüttüğü çalışmalarında bu gece, 23 Nisan’ı beklemeye gerek kalmadığını duyurdu. Tüm Türkiye’yi heyecanlandıran toplumsal medya paylaşımında şöyle diyordu:

“1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık, lakin o kadar tesirli duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir.  İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. İvedilikle Dornaz Alfa, hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim”

Evet, Ovalı nihayet ilacın ismini açıkladı. Klinik testlere de hazır olduğunu duyuruyordu…

Roche firmasının ilacı olan Dornaz Alfa’nın içeriği, “DNA’yı seçici bir biçimde parçalayan bir enzim olan rekombinant insan deoksiribonükleaz I’in yüksek derecede saflaştırılmış bir çözeltisi” biçiminde tanımlanıyor. Ovalı, piyasa fiyatının yaklaşık 2 bin 800 lira olduğu bilinen bu ilacın, hiç vakit kaybetmeden hastaların tedavisinde kullanılması gerektiğini söylüyor…

Bu, tahminen de yaşadığımız sancılı haftaların üzerine aldığımız en hoş haber. Vazgeçmeden, daha çok çalışarak Prof. Dr. Ovalı ve kahramanları bu işi başardı. Artık geriye tahminen de daha çok sabırla bu süreci de atlatmak kaldı. Her gece sabahına dönüyor, her gün nasıl geçerse geçsin gecesine kavuşuyor. Öyleyse umuyoruz ki, birden fazla gitti azı kaldı. Ve yeniden umuyoruz ki, virüsten kurtulduğumuz haberini de alacağımız günler çok yakın…

Damla Karakuş

[email protected]

Not:

Biyografisini okumak istediğiniz bireyleri lütfen bizimle paylaşın.

Instagram:

Leave a Reply

Your email address will not be published.